• انتشار: ۲۳ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۵۲
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 29243
پرینت

حمایت اتحادیه اروپا از دیوان بین المللی کیفری

فدریکا موگیرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که کاملا از دیوان بین المللی کیفری و اقدامات آن پشتیبانی می‌کند.

فدریکا موگیرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه حمایت این اتحادیه از دیوان بین المللی کیفری را اعلام کرد.

در حالی‌که جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، دیوان بین المللی کیفری را نامشروع خوانده و تهدید کرده بود اگر دیوان بین المللی کیفری اتهام‌های نقض حقوق بشر را از سوی نیروهای امریکایی در افغانستان یا جای دیگر بررسی کند، این دادگاه را تحریم خواهد کرد.
فدریکا موگیرینی می‌گوید که اتحادیه اروپا کلاملا از دیوان بین المللی کیفری و اقدامات آن پشتیبابی می‌کند.

موگیرینی گفت دیوان بین المللی کیفری برای به دادگاه کشاندن ناقضان حقوق بشر و تأمین عدالت به وجود آمده است و باید از این دادگاه و فعالیت‌هایش حمایت شود.

موگیرینی گفت: «من فکر می‌کنم برایم مهم است که چند کلمه در باره سیستمی سخن بگویم که ما باهم آن را برای بررسی نقض حقوق بشر، اطمنیان از حساب‌دهی و سپردن مجرمان به دست قانون ایجاد کرده‌ایم. چون امروز وجود این دادگاه زیر سوال رفته است، من می‌خواهم در این جا به صورت رسمی و واضح بگویم که این دادگاه از سوی اتحادیه اروپا زیر سوال نرفته است و ما از این دادگاه و کارهای آن کاملا پشتیبانی می‌کنیم.»

مقر دیوان بین الملی کیفری که در پایتخت هلند است در سال ۲۰۰۷ بررسی‌های خود را در باره احتمال ارتکاب جرایم جنگی در افغانستان آغاز کرد و تاکنون بیش از ۱۲۰ شکایت را ثبت کرده است.

این دادگاه گفته است که ۶۱ نفر ازکسانی که بین‎سال‎های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴ میلادی از سوی نیروهای امریکایی در افغانستان بازداشت شده بودند، مدارکی را ارائه کرده اند که نشان می دهد در زمان بازداشت توسط نیروهای امریکای مورد شکنجه، خشونت و تحقیر قرار گرفته اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *