• انتشار: 8 آگوست 2017
  • ساعت: 11:06
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 23398
پرینت

حضور رئیس “سیا” در افغانستان بعد از یک هفته، تازه رسانه‌ای شد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت یک هفته بعد از حضور «مایک پامپئو» رییس «سی آی ای» از افغانستان پرده بر می‎دارد که این دیدار برای چندین روز از رسانه ها سِری نگهداشته شده بود.

به نقل از طلوع نیوز، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی می‎گوید که مایک پامپئو، رییس سازمان استخبارات مرکزی ایالات متحده امریکا (سی آی ای) هفتۀ پیش از کابل دیدار کرده است.

این مقام بلند پایۀ امریکایی همزمان با ادامۀ رایزنی‏های واشنگتن دربارۀ راهبرد تازه‎اش در افغانستان به کشور آمده است.

رییس «سی آی ای» که به ندرت به بیرون از امریکا سفر می‏کند، گفته می‎شود چند روز را در افغانستان سپری کرده و به دور از چشم رسانه‏ها با رهبران حکومت وحدت ملی در بارۀ اوضاع کشور گفت وگو کرده است.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی که در نشست شورای وزیران سخن می زد، در این باره بیان داشت: «در روزهای گذشته هیئتی از ایالات متحده امریکا آمده بودند، رییس سازمان استخبارات امریکا یا «سی آی ای» برای بهبود وضعیت سفر داشتند به افغانستان. ملاقات داشتند با رییس جمهور و همرای ما، در مورد تعهد ایالات متحده امریکا در ادامه همکاری های شان با حکومت افغانستان در عرصه های مختلف بحث ها صورت گرفت. در مورد تهدیدات که است، راه حل‎ها و همه از کوشش‎های مردم افغانستان و موقف مردم افغانستان، حکومت وحدت ملی در راستای تحقق اولویت های که در تأمین امنیت و ثبات درکشور و رفاه مردم حمایت خود را اعلام کردند.»

رهبران حکومت وحدت ملی در جریان همین هفته با مقام های وزارت خارجه امریکا نیز دیدار کرده اند- که در این دیدار دربارۀ چه گونگی عملی شدن مواد توافق نامۀ امنیتی و کمک‎های بی درنگ برای رسیده گی به چالش‏های کنونی در افغانستان بحث شده است.

رییس اجرایی افزود: «هیئتی از وزارت خارجه امریکا آمده بودند و در مورد انجام تعهدات دو جانبه که بین دوکشور وجود دارد به اساس موافقنامه های قبلی و در مورد عملی شدن آن بحث هایی صورت گرفت و میکانیزمی ایجاد شد که کدام موافقت نامه تازه یا مسئله نوی، مطرح نیست.»

اما میرداد نجرابی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‎گان به این باور است که افزایش ناامنی‌ها و کار روی راهبرد تازۀ امریکا برای افغانستان، پای این مقام‎های امریکایی را به افغانستان کشانیده است.

مقام‏های بلند پایۀ امریکایی درحالی از افغانستان دیدار می‎کنند که اعلام راهبرد تازۀ واشنگتن در افغانستان از بهر آن‏چه که وجود اختلاف‎ها میان شماری از اعضای تیم امنیت ملی رییس جمهور ترمپ گفته ‎شود، تاکنون به تأخیر افتاده است.

احتمال می رود با اعلام این راهبرد شمار نیروی امریکایی در افغانستان افزایش یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *