• انتشار: ۲۳ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۵:۵۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 30482
پرینت
هیأت اعزامی رئیس جمهور به حاغوری و مالستان

حد اقل ۶۰ درصد مردم جاغوری و مالستان آواره شده اند

هیأت اعزامی رئیس جمهور به ولسوالی های جاغوری و مالستان گفته اند که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم غیر نظامی از این دو ولسوالی آواره شده اند.

به گزارش رها، محمد عزیز بختیاری، عضو هیأت اعزامی رئیس جمهوری به ولسوالی ارزگان خاص که از مالستان و جاغوری دیدار کرده، می‌گوید که حدود ۶۰ تا۷۰ درصد از مردم غیر نظامی از دو ولسوالی جاغوری و مالستان آواره شده‌اند.
رئیس جمهوری افغانستان در تاریخ ۱۰ عقرب هیأتی را برای بررسی تلفات غیر نظامیان حادثه اخیر ولسوالی ارزگان خاص معرفی کرد که این هیأت بعد از بررسی وضعیت ولسوالی ارزگان خاص، مالستان و جاغوری به تازگی به کابل برگشته است.
آقای بختیاری گفته است طالبان تصمیم جدی گرفته که مناطق امن ولسوالی های غزنی را ناامن کند.”
بختیاری افزود که هیأت روزانه وضعیت ولسوالی جاغوری، مالستان و ارزگان خاص را به رئیس جمهوری و وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان گزارش می‌داد، ولی دولت “عمل جدی را علیه تروریستها انجام نداد.”
آمار تلفات
آقای بختیاری گفت که تا زمان حضور او در مناطق محل درگیری دولت فقط ۵۰ نفر از نیروهای کماندو را به ولسوالی جاغوری در خط مقدم جنگ در منطقه حوتقول و انگوری اعزام کرده بود که در یک عملیات شبانه طالبان ۲۵ کماندوی ارتش و حدود ۲۵ غیر نظامی کشته شدند.
او افزوده است که در ولسوالی ارزگان خاص نیز دست‌کم ۲۰ نیروی مردمی و پلیس توسط طالبان کشته شدند.
به گفته وی در حمله به ولسوالی مالستان نیز دست‌کم ۵ سرباز امنیتی کشته شده‌اند.
اوضاع جنگ و مناطق جنگی
آقای بختیاری گفت که خود او قبل از کشته شدن نیروهای کماندو به خط مقدم جنگ رفته بود.
به گفته او، نیروهای کماندو از برتری تجهیزات گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و به او گفته بودند که طالبان آخرین تجهیزات دید در شب را دارند.
به گفته آقای بختیاری، یک روز بعد از این دیدار، نیروهای مردمی و نفرات واحد کماندو در خط مقدم جنگ در منطقه حوتقول و انگوری “قتل عام شدند.”
آقای بختیاری گفت که علاوه بر جاغوری نیروهای طالبان از چند مسیر وارد ولسوالی مالستان نیز شدند و توانستند که تا ۵۰۰ متری مرکز ولسوالی پیشروی کنند.
او گفت که اقدام دولت در این زمان فقط اعزام هواپیما به محل بود که فقط در فضا گشت‌زنی می‌کردند و براساس گزارش‌ها در ولسوالی مالستان فقط چند بار عملیات داشته و در ولسوالی جاغوری یک بار اقدام به عملیات هوایی کرده است.
وضعیت مردم
آقای بختیاری می‌گوید که مردم به دلیل اینکه آمادگی برای جنگ نداشتند، از ادامه درگیری در وحشت هستند. شماری از خانواده‌ها با پای پیاده از مسیر کوه و دشت منطقه راترک کرده‌اند.
شماری از آوارگان که به شهر غزنی رسیده گفته اند که آنها حتی قادر نشده که برای کودکانش لباس گرم بگیرند.
دفتر والی غزنی نیز اعلام کرده که آنان تاکنون ۶۲۰ آواره بیمار ولسوالی جاغوری و مالستان را درمان کرده و بیش از هزار خانواده از این دو ولسوالی به شهر غزنی رسیده و در مساجد و ساختمان‌های دولتی جابجا شده‌اند.
مردم محل می‌گویند که طالبان اکنون با شکست خط مقدم جنگ توانسته اند وارد منطقه انگوری شده و در گردنه “لوخک” با نیروهای دولتی درگیر هستند.
به گفته مردم طالبان یک مکتب دخترانه را نیز در نزدیکی منطقه اشکه انگوری آتش زده‌اند.
دفتر هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد هم میگویدکه درگیری های اخیر در ولسوالی های جاغوری و مالستان باعث شده است که بیش از شش هزار نفر خانه و کاشانه شان را ترک گویند .
به اساس گزارشها ، بیش از دوهزار و پنجصد نفر از جاغوری و سه هزار و شش صد نفر از مالستان منازل خود را ترک کرده اند و بخشی از این بیجا شدگان به ولایت بامیان پناه برده اند.
محمد طاهر زهیر والی بامیان میگویدکه بیشتر بیجا شدگان را کودکان وزنان تشکیل میدهند که در مساجد و خانه های مسکونی مردم بامیان جابه جا شده اند و به کمک های فوری غذائی ، البسه و ادویه نیاز دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *