• انتشار: 8 آگوست 2015
  • ساعت: 15:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1573
پرینت

حدود ۶۷۰۰ تن در کشور به ویروس H.I.V مبتلا هستند

وزارت صحت عامه کشور می گوید بر اساس تحقیقات تازه سازمان صحی جهانی، حدود ۶۷۰۰ تن مبتلا به ویروس H.I.V در کشور در سال ۲۰۱۵ به ثبت رسیده است. این رقم در سال ۲۰۱۳، ۱۷۰۰ نفر بود.

همچنان این وزارت می افزاید حدود ۲۳ هزار تن دیگر در کشور در معرض خطر ابتلا به ویروس H.I.V و ایدز می باشند. از این میان، معتادان تزریقی و اشخاصی که رفتار پر مخاطره جنسی دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

وزارت صحت عامه کشور به همین منظور، برای جلوگیری از ویروس H.I.V و ایدز یک کارگاه آموزشی یک روزه برای آگاهی دهی برای خبرنگاران برگزار کرد.

احسان الله احسان، داکتر برنامه ملی کنترول ایدز امروز (شنبه) در این کارگاه آموزشی گفت که بیشترین مبتلایان ویروس H.I.V و ایدز معتادان تزریقی هستند.

آقای احسان افزود، ویروس H.I.V و ایدز از طریق تزریق و استفاده از یک سرنگ، مقاربت های جنسی و زایمان انتقال می یابد و نباید مبتلایان، این ویروس ها را کتمان کنند.

وی بر این باور است که انکار ویروس H.I.V و ایدز باعث می شود که پیش گیری و درمان به سختی صورت گیرد و به صورت مرموز و تدریجی مبتلایان را از بین خواهد برد.

وزارت صحت عامه بر این نظر است که مبتلایان به ویروس H.I.V و ایدز نباید مورد تبعیض، توهین و تحقیر قرار گیرد تا از جامعه دور نشوند.

مسئولان برنامه ملی کنترول ایدز می گویند که بدبینی به ویروس H.I.V و ایدز، نبود آگاهی، دسترسی به گروه هایی که رفتار پرخطر جنسی دارند، معتادان تزریقی، نبود مراکز صحی کافی و نبود بودجه از چالش های اصلی فرا روی پیش گیری این ویروس است.

گفتنی است که در جهان حدود ۳۴ میلیون نفر به ویروس های H.I.V و ایدز مبتلا می باشند که از این تعداد، کشورهایی که به لحاظ اقتصادی ضعیف هستند بیشترین آمار مبتلایان را دارا می باشند.

وزارت صحت عامه می گوید که افغانستان کمترین آمار ابتلا به ویروس های H.I.V و ایدز را در جهان دارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *