• انتشار: ۲ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۴۱
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12649
پرینت

حدود ۵۰ درصد داروها به صورت قاچاق وارد کشور می شود

وزارت صحت عامه کشور می گوید که ۴۰ تا ۵۵ درصد داروهایی که در کشور به مصرف می رسد به صورت قاچاق وارد کشور می شود.

بر اساس آمارها ۹۵ درصد داروهای مصرفی در کشور وارداتی اند و تنها ۵ درصد در داخل کشور تولید می شود.

داکتر وحید مجروح، رییس روابط بین الملل و سخنگوی وزارت صحت کشور، امروز )سه شنبه( در یک نشست خبری گفت که تحقیقات انجام شده نشان می دهد که هم‏اکنون ۹۵درصد ادویه مورد ضرورت از بیرون به ویژه پاکستان، ایران، ترکیه و چین وارد کشور می‏شود، که از این جمله ۴۰ تا ۵۵ درصد آن بصورت غیر قانونی و قاچاق وارد می‏شود.

رییس روابط بین الملل وزارت صحت تصریح کرد که از مجموع ادویه های وارد شده به کشور ۳۵ درصد آن از پاکستان، ۲۵ درصد از ترکیه، ۲۰ درصد از ایران و ۲۰ درصد نیز از چین و اروپا وارد کشور می‏شود. اکثر ادویه قاچاقی و غیر قانونی نیز از پاکستان وارد کشور می‏شود.

او همچنان از ایجاد میکانیزم تدارکات متمرکز دوایی توسط بورد مشترک تدارکات متمرکز ادویه به رهبری وزارت صحت عامه خبر داد.

مجروح افزود: بر اساس این میکانیزم بعد از این تمام ادویه مورد نیاز وزارت صحت، وزارت دفاع ملی، وزارت امور ادخله و وزارت تحصیلات عالی بصورت متمرکز و کتلوی از طریق یک میکانیزم شفاف و حسابده با هدف تضمین و بهبود کیفیت و ایجاد زمینه برای تولید ادویه در داخل کشور، خریداری خواهد شد.

وی خاطر نشان ساخت که براساس آمار ابتدایی بازار کلی ادویه در کشور تقریبا به ۶۵۰ میلیون دالر در یک سال می رسد که از این میان تنها بیش از ۱۸۰ میلیون دالر صرف خریداری ادویه برای وزارت صحت عامه، دفاع ملی و امور داخله می‏شود.

رییس روابط بین الملل وزارت صحت علاوه کرد که موجودیت میکانیزم غیر متمرکز و پراگنده تدارکات ادویه، سبب شده تا سکتورعامه و امنیتی به عنوان مرکز خریداران ادویه در مارکیت، قادر به تنظیم قیمت و کیفیت ادویه نشوند.

او تصریح کرد که راه حل راهبردی دولت و وزارت صحت، برای چالش موجود در سکتور دوایی – ایجاد اداره ملی تنظیم امور دوایی و محصولات صحی برای مدیریت و نظارت عمومی سکتور دوایی و طرح و عملی نمودن استراتیژی تدارک متمرکز و کتلوی ادویه مورد تایید کابینه و شورای عالی اقتصادی قرار گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *