• انتشار: ۹ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۵۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12779
پرینت

حدود ۵ درصد کودکان کشور پیش از ۵ سالگی می میرند

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل گفته است که از هر هزار نوزاد در افغانستان، ۵۵ تن آنها پیش از رسیدن به ۵ سالگی می میرند که ۸۲ درصد این تعداد، پیش از یک سالگی می میرند.

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل با انتشار گزارشی همچنین اعلام کرده است که یک میلیون کودک در افغانستان به سوء تغذیه گرفتار اند.

این سازمان، سوء تغذیه را “قاتل خاموش” کودکان افغان خوانده است.

این دفتر گفته که سوء تغذیه کودکان افغان را در مقابل بیماری های گوناگون که در دیگر کشورها قابل درمان است بیشتر آسیب پذیر کرده است.

در این گزارش آمده است که بسیاری از این کودکان در اثر ابتلا به بیماری‌های قابل وقایه و تداوی، مانند اسهال و سینه-بغل جان داده اند.

این بیماری ها که در اغلب کشورها یک مشکل صحی معمول پذیرفته شده به دلیل سوء تغذیه برای کودکان افغان خطرناک‌تر است و بیشتر کودکان مناطق دور دست افغانستان را تهدید به مرگ می کنند.

گفته شده که در مجموع ۲٫۷ میلیون نفر در افغانستان از سو، تغذیه رنج می برند و گفته شده است تنها ۶۰ درصد جمعیت این کشور زیر پوشش خدمات صحی قرار دارند.

در گزارش از اینکه تاسیسات صحی کار اندکی برای رسیدگی به کودکان و افراد بزرگ سال مبتلا به سوء تغذیه انجام می دهند اظهار نگرانی شده است.

مطابق آمار ارایه شده در گزارش تنها ۳۸ درصد از تاسیسات صحی افغانستان خدمات تغذیه ای فراهم می کنند.

دفتر هماهمنگی امور بشر دوستانه ملل همچنان در گزارش خود گفته است که در نیمه نخست سال روان میلادی ۳۳۸ کودک در جنگ میان نیروهای دولتی و طالبان کشته شده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *