• انتشار: ۲۶ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۷:۵۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20092
پرینت

حامد کرزی: پرتاب بم در ننگرهار توهین به مردم و نقض حاکمیت ملی کشور است

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین کشور در پی پرتاب یک بم ۱۰ تُنی ارتش امریکا به ولسوالی اچین ولایت ننگرهار واکنش نشان داد و آن را نقض حاکمیت ملی و توهین به عزت مردم خواند.

آقای کرزی روز شنبه در نشستی تحلیلی که پیرامون معضل خط دیورند در کابل برگزار شده بود، گفت که پرتاب بم توسط ارتش امریکا به بهانۀ داعش، توهینی برای مردم افغانستان و تخریب محیط زیست است.

او تصریح کرد، اگر داعش از پاکستان آمده است، چرا آمریکا همان موقع مانع نشد و چرا باید به نام داعش، ما آزمایشگاه مهلک ترین بم های آمریکا شویم. وی گفت که این را باید پرسید که چرا امریکا دو سال منتظر ماند و در برابر داعش اقدام نکرد. داعش در سال ۲۰۱۵ ظهور کرده بود.

کرزی ادامه داد که این توهین امریکا قابل قبول من نیست و فیصله کردم که امریکا را از خاک افغانستان بیرون کنم و در مقابل ظلم امریکایی ها مبارزه و ایستادگی کنم چون امریکایی‌ها به دنبال منافع خودشان هستند، نه افغان ها.

این انتقاد در حالی مطرح می شود که روز گذشته مقام های دولتی اعلام کرده بودند که پرتاب بم به ولسوالی اچین با هماهنگی نیروی دفاعی و امنیتی کشور صورت گرفته است.

حامد کرزی در این باره نیز گفت که من این حکومت را نماینده خود، نماینده آرمان‌های ملی و نماینده سرنوشت مردم نمی‌دانم.

سخنان حامد کرزی اما با انتقادهای تند کاربران شبکه های اجتماعی نیز مواجه شد، کاربران شبکه های اجتماعی اظهارات وی را مضحک می خوانند.

شیرمحمد انتظار نوشته است: همانی که دیروز با پول آمریکا بعد از یک دوستی طولانی و شکر رنجی اندک با طالبان از سنت طالبانی عبور کرده یک باره مدرن و سیاست مدار شد، با قدرت آمریکا وارد عرصه‌ی کلان بازیهای سیاسی شد؛ حال ولی نعمت دیروزش را به چشم دشمن می بیند.

آقای انتظار نوشته مردم کشور هرگاه خردمندانه در مورد سالهای حکومت کرزی بیندیشد؛ او جز حقارت و بدبختی و بیکفایتی هیچ چیزی از خودش بجا نگذاشته است.

او در ادامه نوشته، پولهای سیل گونه ای که به کشور در دروان حکومت این مرد سیاست باز سرازیر شد، در صورتی که درست مدیریت می شد و طی طرح های عمرانی چندین ساله به گونه منظم و درست به مصرف می رسید؛ امروز کشور قدم های اولیه را برای به راه افتادن روند توسعه برداشته بود.

به باور او، سالهای که جناب ایشان بر سرقدرت بود، نیروی مافیایی به گونه برق آسا و فساد اداری قارچ گونه رشد کرد، قومگرایی و تعصب به اوج خودش رسید، پولهای کمک خارجی ها به جیب دزدانی رفت که یا کرزی و خانواده اش در آن شریک بود و یا اینکه حداقل نخواست و یا نتوانست که جلو گروه های مافیایی را بگیرد.

امرالله صالح نیز نوشته است که “دلیل هرچه است، آنچه را همین لحظه میتوان گفت این است که اظهارات امروزی او ]حامد کرزی[ تمام پل ها و اتصالش را با احساسات واقعی این ملت قطع کرد. افراطیت مسلح باید بمیرد و کشته شود. راه دومی وجود ندارد.”

حامد کرزی در سخنان امروز خود نیز گفت که وظیفه ما افغان هاست تا مانع اینگونه اعمال امریکا در کشور شویم. او افزود: «من سه بار تصمیم به قیام برای آزادی افغانستان گرفتم؛ بار اول در تجاوز شوروی، بار دوم در زمان حاکمیت طالبان و سومین بار نیز روز گذشته و پس از آزمایش بمب توسط آمریکا در خاک کشورمان.»

از سوی دیگر، اکثریت قاطع مجلس نمایندگان در نشست امروز شنبه از حمله اخیر و پرتاب ” بمب مادر” بر مواضع داعش توسط نیروی امریکایی حمایت کردند و مخالفان این نوع حملات را نماینده و همسو با تروریستان خواندند.

این در حالی‌ست که ایالات متحدۀ امریکا در پیوند به پرتاب بم گفته بود که این بم غیر هسته‌یی بوده و در ولسوالی اچین ننگرهار علیه گروه تروریستی داعش به کار گرفته شد. دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا با استقبال از این اقدام آن را ماموریت موفقانه عنوان کرده بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *