• انتشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۳:۰۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 32145
پرینت
اشرف غنی در جمع مردم ننگرهار

حاضریم در کابل به طالبان دفتر بدهیم

محمد اشرف غنی رئیس جمهور در جمع مردم ننگرهار اعلام کرد که حاضر است برای طالبان در کابل دفتر بدهد.

به گزارش رها، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور که به ولایت ننگرهار سفر کرده است اعلام کرد که حاضر است برای طالبان در کابل دفتر بدهد و از آنان محافظت کند.

هفته گذشته عباس استانکزی رئیس هیأت طالبان در نشست مسکو گفته بود که باید به طالبان دفتر رسمی داده شود، تا روند گفتگوهای صلح از آنجا مدیریت شود.

رئیس جمهور امروز یکشنبه (۲۱ دلو) از ولسوالی غنی‌خیل در منطقه شینوار ولایت ننگرهار دیدار کرد، محلی که در چند سال گذشته به عنوان محل استقرار و خاستگاه گروه  داعش به حساب می‌آمد.

آقای غنی در این سفر همچنین تأکید کرد که صلح پایدار و “با عزت” آمدنی است و او حاضر است برای برقراری چنین صلحی از جان خود هم مایه بگذارد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد آنهایی که می‌گویند برای صلح باید از مقام خود بگذرم، می‌دانند که این پست “ارث پدری نیست” بلکه امانت مردم است و اختیار آن را نیز مردم دارند.

به گفته آقای غنی بعضی کشورهای همسایه نمی‌خواهند او در قدرت باشد. او در جمع استقبال کنندگان در ننگرهار گفت: “دوستان، نگرانی آنها از اشرف غنی نیست بلکه از مغز و تدبیر می‌ترسند.”

آخرین نشست صلح افغانستان نیز که هفته گذشته در مسکو میان رهبران مجاهدین و اعضای گروه طالبان بدون حضور نمایندگان دولت افغانستان برگزار شد.

این مسأله با واکنش اشرف غنی مواجه شد و در یک گفتگوی تلویزیونی با طلوع نیوز گفت که شرکت کنندگان نشست مسکو قدرت اجرایی ندارند. متعاقبا هارون چخانسوری سخنگوی رئیس جمهوراهمیت این نشست دو روزه طالبان و چهره‌های سیاسی افغانستان در مسکو را تا حد “بحث سیاسی و علمی” در مورد صلح، تقلیل داد و آن را فاقد نتیجه اجرایی دانست.

آقای غنی پیشتر در واکنش به سخنان عباس استانکزی که خواستار انحلال نیروهای مسلح افغانستان شده بود گفته بود که او و نیروهای امنیتی این کشور تا زمانی که یک قطره خون در بدن داشته باشند، “صلح گذرا” را نمی‌پذیرند.

این سخنان آقای غنی در حالی مطرح می شود که او در روزهای گذشته واکنش تندی علیه مخالفان مسلح دولت داشت و در سخنرانی اش در مراسم اختتامیۀ سیمینار رهنمودی و ارزیابی کارکردهای یک‌سالۀ پلیس قطعات خاص وزارت امور داخله به نیروهای امنیتی دستور داد و گفت “هر کسی‌ که در مقابل دولت دست به سلاح می‌برد، دشمن است و نابودش کنید.”

او همچنین گفته بود که “از جمله کسانی نیستم که یک روز آنان را دوست می‌خوانند و روز دیگر دشمن، زیرا تعریف من از دشمن واضح است و اعمال‌شان ثابت می‌سازد که دشمنان‌اند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *