- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

حادثه تروریستی صبح امروز کابل باید توسط شورای امنیت سازمان ملل بررسی گردد

لازم به ذکر است که نهادهای حامی رسانه ها بعدازظهر امروز با حضور در محل حملات تروریستی اعلام کردند که شکایت نامه رسمی خود را در دادگاه جرایم بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد درج می کنند، زیرا این حمله، جنایتی آشکار علیه بشریت است.

صدیق الله توحیدی مدیر مسئول کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان گفت که حادثه امروز جنایتی آشکار علیه بشریت است که بر علیه رسانه های افغانستان سازماندهی گردیده بود.

وی علاوه کرد که رسانه ها و خبرنگاران افغانستان طی یک شکایت نامه رسمی از دادگاه جرایم بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان بررسی جدی این قضیه خواهند شد.

آقای توحیدی همچنین اضافه کرد که امروز به عنوان روزی خونین برای رسانه ها در تاریخ افغانستان به ثبت خواهد رسید و هر ساله در این روز از شهدای خانواده رسانه ها گرامی داشت به عمل خواهد آمد.

لازم به ذکر است که در حملات تروریستی صبح امروز در منطقه شش درک شهر کابل، دست کم ۲۶ تن به شمول ۹ خبرنگار و کارمند رسانه ای جان باخته و دست کم ۴۹ تن دیگر زخمی شدند.

پولیس کابل می گوید که حوالی ساعت هشت صبح امروز (دوشنبه ۱۰ ثور) یک مهاجم انتحاری موترسایکل مملو از مواد منفجره اش را در مقابل دروازه ورودی ریاست عمومی امنیت ملی منفجر کرد؛ در پی این انفجار ۴ تن جان باخته و ۵ تن دیگر زخمی شدند.

پولیس کابل می افزاید که انفجار دوم زمانی رخ داد که مهاجم انتحاری دوم خود را در پوشش تصویربردار رسانه ای در میان خبرنگاران که برای پوشش رویداد جمع شده بودند، رسانده و خود را منفجر می کند.

در انفجار دوم، ۲۲ تن دیگر به شمول ۹ خبرنگار و کارمند رسانه ای جان خود را از دست می دهند.

اسامی خبرنگاران و کارمندان رسانه ای شهید شده در این رویداد به شرح زیر می باشند:

 

شاه مری فیضی، عکاس خبرگزاری فرانسه

یار محمد توخی، تصویربردار تلویزیون طلوع نیوز

سلیم تلاش، خبرنگار تلویزیون مشعل

عبادالله حنان زی، خبرنگار رادیو آزادی

غازی رسولی، خبرنگار تلویزیون یک

نوروز علی، تصویربردار شبکه یک

علی سلیمی، تصویربردار تلویزیون مشعل

سباوون کاکر، تصویربردار رادیو آزادی

خانم محرم درانی، مجری رادیو سلام وطندار

گروه تروریستی داعش در پیامی مسئولیت این رویداد را به عهده گرفت.