• انتشار: ۲۵ سرطان ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۲:۳۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35967
پرینت

حاجی بشیر از اعضای برجسته طالبان از گوانتانامو آزاد شد

یک منبع نزدیک به گروه طالبان تایید کرد حاجی بشیر نورزی از اعضای برجسته این گروه از زندان گوانتانامو آزاد شده است.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان گفت:” آقای نورزی آزاد شده ولی تاهنوز به طالبان تسلیم داده نشده است”.

وی بیان داشت:” به احتمال بسیار قوی شاید فردا چهارشبنه ( ۲۶ سرطان) این فرد بلند پایه طالبان از سوی امریکایی‌ها در قطر تسلیم نمایندگان طالبان شود.”

 سید اکبر آغا نقش حاجی نورزی را در تامین صلح برجسته و کلیدی توصیف کرد و گفت:” حاجی نورزی از جایگاه بسیار بلند در نزد سیاسیون و نظامیان طالبان برخوردار است و می‌تواند در تامین صلح در افغانستان موثر واقع شود.”

وی اظهارداشت:” حاجی نورزی از قوم نورزی است و از افردا نزدیک و مورد اعتماد ملا محمد عمر رهبر پیشین طالبان بود و به این دلیل محبوبیت خاص در میان طالبان دارد.”

سید اکبرآغا به جمهور گفت:” حاجی نورزی در زمان جهاد علیه روس‌ها یکی از افراد نزدیک و مورد اعتماد مولوی خالص نیز بود.”

در همین حال بر اساس گزارش‌های تایید ناشده حاجی بشیر نورزی پس از رهایی به امارات متحده عربی رسیده و فردا به قطر برده می‌شود.

گفتنی است حاجی نورزی یکی از تاجران بزرگ و فرد نزدیک به ملا محمد عمر رهبر پیشین گروه طالبان بود که حدود ۱۸ سال قبل از سوی نیروهای امریکایی دستگیر و به زندان گوانتانامو انتقال داده شد.

آزادی یک عضو برجسته گروه طالبان از زندان گوانتانامو در حالی تایید می‌شود که هفته گذشته، هفتمین دور گفتگوهای امریکا و طالبان پیرامون روند صلح افغانستان پایان یافت.

پس از پایان دور هفتم، دو طرف اعلام کردند که به پیشرفت‌های اساسی دست یافته اند اما جزییات بیشتری در این باره ندادند. تاهنوز مشخص نشده است که آزادی حاجی نورزی به گفتگوهای صلح امریکا و طالبان ارتباطی دارد یا خیر؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *