• انتشار: ۷ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲۱:۳۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24658
پرینت

جیمز ماتیس: ایران و روسیه همچنان به طالبان سلاح می دهند

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در جریان سفرش به افغانستان گفت که روسیه و ایران همچنان به طالبان افغانستان سلاح می دهند.

آقای ماتیس که پس از اعلام استراتژی آمریکا در خصوص افغانستان برای اولین بار به افغاستان سفر کرده بود با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور دیدار داشت و دو طرف درباره جنگ ۱۶ ساله این کشور در افغانستان به گفتگو پرداختند.

او مانند دیگر جنرالان آمریکایی مانند جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت که روسیه و طالبان همچنان از شورشیان طالبان حمایت می کنند.

جنرال جان نیکلسون گفته بود که پاکستان نیز به طالبان سلاح می دهد و از آنها حمایت می کند.

ماتیس گفت: “این دو کشور خود قربانی تروریسم هستند؛ بنابراین به نظرم غیرعاقلانه است که فکر کنند می توانند تروریسم را در کشور دیگری حمایت کنند و مانع ورود تروریستان به کشورهایشان شوند.”

لانگ وار جورنال نیز پیش تر به نقل از برخی مقامات نظامی آمریکا نوشته بود که حمایت روسیه و ایران از طالبان، این شورشیان را تقویت می کند و مشروعیت به آنها می دهد.

در همین حال، هر دو کشور روسیه و ایران اذعان کرده اند که با برخی اعضای طالبان تبادل اطلاعاتی برای مقابله با دشمن مشترک شان یعنی گروه تروریستی داعش دارند، اما هر دو صراحتا حمایت از طالبان و دادن سلاح به آنها را رد می کنند.

وزارت خارجه روسیه در واکنش به این سخنان ماتیس با انتشار بیانیه ای گفت که آمریکا با طرح این ادعاها سعی دارد تا افکار و توجهات را از اشتباهات خودش در افغانستان منحرف بسازد.

گرچه ایران تاکنون در خصوص اظهارات تازه جیمز ماتیس واکنشی نشان نداده است، اما این کشور نیز پیش تر گزارش های موجود مبنی حمایت ایران از طالبان را رد کرده بود و تاکید کرده بود که روابط ایران و افغانستان روابطی حسنه و بر پایه دولت با دولت است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *