• انتشار: ۱۳ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۲۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27963
پرینت

جواز شرکت های ترانسپورتی غیرواقعی لغو می گردد

وزارت ترانسپورت برای مبارزه با فساد و ایجاد سهولت‌های بیشتر برای شهروندان، برنامه ثبت و بررسی شرکت‌های ترانسپورتی را آغاز کرده است.

آوا نوشته است که سخنگوی وزارت ترانسپورت در مورد اهمیت آغاز این برنامه می‌گوید که بر اساس اطلاعات این وزارت، در سال‌های گذشته برخی‌از کسان درحالی‌که هیچ ‌موتر مسافربری و باربری نداشته‌ اند، برای استفاده سوء، جواز شرکت‌های ترانسپورتی گرفته‌ اند؛ اما به گفته وی، در نتیجۀ ثبت و بررسی‌های تازه، جوازهای این شرکت‌ها لغو خواهد شد.

حکمت‌الله قوانچ به طلوع نیوز گفته است: «به‌خاطر مبارزه با فساد و به‌خاطر فراهم‌سازی سهولت‌های بیشتر برای شهروندان ما تمامی شرکت‌های غیرواقعی را که تنها به روی کاغذ ثبت شده‌اند و معیارهای و شرایط شرکت‌های ترانسپورتی را ندارند، لغو می‌کنیم. ما شرکت‌های معیاری که تجهیزات و وسایط معیاری داشته باشند را ایجاد می‌کنیم.»

این در حالی است که اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی نیز می‌گوید شرکت‌های غیرواقعی ترانسپورتی با پشتیبانی زورمندان، از مسافران اخاذی می‌کنند.

به‌ گفته این اتحادیه، در حال حاضر در بسیاری ‌از بخش‌هایی کشور به ‌ویژه در ترمینال‌ها یا ایستگاه‌های مسافربری شاهراه کابل – هرات، شرکت‌هایی هستند که در رستوران‌ها با بهای بلند به مسافران بلیط می‌فروشند و سپس رانند‌گان شرکت‌هایی‌ که در تبانی با رستوران‌ها و زورمندان نیستند، ناچار می‌شوند این مسافران را انتقال بدهند.

سلیمان مومند، عضو اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی گفته است: «انتقال مسافران به دل‌خواه رانند‌گان نیست، رستوران‌ها انتقال مسافرانی را که شرکت‌های خیالی پول‌شان را گرفته‌اند، به زور به رانند‌گان ما واگذار می‌کنند. هرگاه چیزی بگوییم، زورمندانی پشتیبان‌شان هستند.»

بنیامین وردک، مسئول یکی ‌از شرکت‌های ترانسپورتی گفت: «۴۷ شرکت این‌ جا در ایستگاه شاهراه غرب کشور در کابل وجود دارند، اما تنها هفت شرکت آن واقعی هستند، ۴۰ شرکت دیگر خیالی هستند.»

این اقدام وزارت ترانسپورت پس از سال‌ها عملکرد غیرقانونی شرکت‌های ترانسپورتی و صدها مشکلی که در قسمت عملکرد این شرکت‌ها وجود دارد، آغاز شده است. متأسفانه شرکت‌های ترانسپورتی حتی در قسمت جابجایی مخالفین مسلح نیز همکاری می‌کنند.

از سوی دیگر، نبود ترمینال‌های معیاری برای فعالیت شرکت‌های ترانسپورتی، بی‌نظمی‌های زیادی را به وجود آورده که اخیرا ریاست جمهوری دستور داده تا ترمینال‌های معیاری در کابل و شهرهای بزرگ کشور ساخته شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *