• انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۷:۲۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24367
پرینت
سخنان رئیس جمهوری در سازمان ملل:

جنگ “در داخل خاک ما نه، بلکه فراتر از خاک ماست”

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در هفتادودومین مجمع عمومی سازمان ملل از تروریسم بین المللی سخن زد و گفت که جنگ “در داخل خاک ما نه، بلکه فراتر از خاک ماست.”

 

آقای غنی که عصر روز سه شنبه ۲۸ سنبله به وقت نیوریارک در مقر سازمان ملل سخنرانی می کرد، گفت” برای مدت زمان طولانی، به جنگ در افغانستان به مثابه یک جنگ داخلی نگریسته شده، اما جنگ کنونی در داخل خاک ما نه، بلکه فراتر از خاک ماست.

ارگ با نشر خبرنامه ای نوشته است که آقای غنی گفته: ما همچنین یک فرصت برای گفت‌وگو با همسایه‎های‎مان داریم که چگونه با هم صادقانه کار کنیم تا تروریزم را از بین برده و افراط‎گرایی را مهار سازیم. من از پاکستان دعوت می‎کنم که با ما وارد یک گفت‌وگوی همه‎جانبه دولت با دولت روی صلح، امنیت و همکاری منطقه‌یی که منتج به رفاه می‎گردد، شود.

رئیس جمهوری گفته: حکومت افغانستان تعهد خود به صلح را از طریق پروسه‌های داخلی ثابت کرده است؛ معاهده صلح با حزب اسلامی افغانستان نمونه‎ای از آن است. اکنون، ما از همسایگان دور و نزدیک‎مان می‌خواهیم که از طریق پروسه کابل برای تلاش همه‎جانبه به منظور صلح و ثبات منطقه‌یی، به ما بپیوندند.

محمد اشرف غنی در قسمتی دیگر از سخنان خود از استراتیژی امریکا برای افغانستان استقبال کرد و گفت که “با اعلام استراتیژی ترامپ برای مقابله با تروریسم و ایجاد ثبات در جنوب آسیا، شراکت پایدار افغانستان و آمریکا و جامعه بین المللی تجدید شده و جهتی تازه پیدا کرده است.”

او افزود: “ما از این استراتژی، که اکنون ما را در مسیر اطمینان بخشی قرار می دهد استقبال می کنیم. مردم افغانستان سال هاست در جستجوی چنین عزمی به آمریکا چشم دوخته اند.”

او گفت این استراتژی حاوی این پیام برای طالبان و حامیان آن است که نمی توانند به پیروزی نظامی دست پیدا کنند.

او گفت: “ما فقط از طریق یک راه حل سیاسی می توانیم به صلحی پایدار برسیم و من از همه صفوف طالبان می خواهم در دیالوگی میان افغان ها شرکت کنند.”

لازم به ذکر است که رئیس جمهوری در سخنرانی خود به مبارزه با فقر، حقوق زنان، توسعه پایدار کشور، اصلاحات اداری، مبارزه با فساد و مبارزه نسل کشی و نقض حقوق بشر اشاره کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *