• انتشار: ۲۳ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۷:۱۸
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 30489
پرینت
وزیر داخله در جلسه استجوابیه نمایندگان

جنگ در ارزگان و غزنی قومی نیست

ویس احمد برمک وزیر امور داخله که برای پاسخگویی در مورد وضعیت امنیتی کشور به مجلس نمایندگان فراخوانده شده بود، گفت که جنگ در ولایت‌های ارزگان و غزنی قومی نیست.

به گزارش رها، ویس‌احمد برمک وزیر امور داخله در نشست استجوابیه‌ی مجلس‌نمایندگان امروز (چهارشنبه ۲۳ عقرب) طالبان را دشمن انسانیت و دشمن مشترک تمام اقوام ساکن در افغانستان خواند و افزود که ما به هیچ وجه جنگ در ارزگان و غزنی را قومی نمی‌دانیم.
آقای برمک گفت که طالبان آرامش مردم افغانستان را نمی‌خواهند و سعی دارند تا با مختل ساختن آرامش مردم، حضور دولت در ولایات و ولسوالی‌ها را زیر سوال ببرد.
به گفته‌ی او؛ طالبان از استخبارت منطقه هدایت می‌گیرند و در صدد رو برو قراردادن مردم با نظام فعلی و یا اقوام در برابر همدیگر می‌باشند.
به باور آقای برمک؛ تطبیق استراتیژی امریکا بالای برخی کشورهای معین در منطقه، سبب شده تا آنها با استفاده از طالبان دست به نا امن سازی افغانستان و زیر سوال بردن حضور امریکا در کشور شوند.
این در حالی است که ارگ ریاست جمهوری چندی پیش با صدور حُکمی جنگ در ولسوالی ارزگان خاص را “منازعه قومی” خوانده و برای بررسی و حل آن هیئتی را توظیف کرده بود.
وزیر امور داخله در ادامه‌ی سخنان خود کمبودی‌ها در پلیس را پذیرفت و گفت که توجه گذشته‌ی جامعه‌ی جهانی به پلیس ملی افغانستان کاهش پیدا کرده است.
او یکی از دلایل آن‌را فساد خواند و افزود که ده‌ها نفر از مقام‌های پلیس با استفاده از منابع و کمک‌های صورت گرفته به وزارت امور داخله میلیاردر شده‌اند.
او همچنین خاطر نشان کرد که در سه سال گذشته ۷ هزار نفر به وساطت بزرگان و نمایندگان ترفیع درجه فوق‌العاده گرفته اند. هم‌اکنون رئیس جمهوری در مورد این ترفیعات بالای وزارت امور داخله فشار وارد کرده است.
او حمله به ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور برای دست‌گیری قومندان شمشیر را به دلیل شکایت مردم از وی خواند.
به گفته‌ی برمک؛ بارها کارمندان سرک سازی، انجنیرها و مسافران از این قومندان محلی شکایت کرده بودند.
این در حالیست که با گذشت بیش از سه هفته از تجاوز طالبان بر ولسوالی های ارزگان خاص، جاغوری و مالستان و اعتراضات گسترده مردمی و آواره شدن هزاران خانواده هنوز دولت نظاره گر است و اجازه عملیات نظامی علیه طالبان را نمی دهد!!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *