- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

جنگجویان داعش از چه مسیرهایی وارد افغانستان می شوند؟

 

آقای راجستانی در گفتگو با اسپوتنیک گفته است که پس از شکست داعش در عراق و سوریه، طی شش ماه گذشته شمار جنگجویان این گروه در افغانستان افزایش چشمگیری داشته است.

این در حالیست که گزارش های رسمی از سوی مقامات کشور حاکی از شکست این گروه در افغانستان است.

به گفته ی آقای راجستانی، گروه تروریستی داعش هم اکنون در چهار ولایت شمالی کشور به شمول فاریاب، جوزجان، سرپل و بدخشان جای پای باز کرده است.

او گفت: «شمار زیادی از جنگجویان گروه داعش اتباع کشورهای آسیای میانه می باشند، در حالیکه طی شش ماه گذشته به نظر میرسد اتباع کشورهای عربی به همراه شهروندانی از فرانسه و انگلیس نیز به این گروه می پیوندند.»

وی همچنین علاوه کرد که اعضای داعش از دو مسیر وارد ولایت بدخشان می شوند و پاکستان در واقع مسیر ترانزیت آنها است.

به باور وی، داعشیان از مسیر چیترال در شمال شرق پاکستان به وردوج وارد می شوند. و مسیر دیگر این گروه از طریق چیترال به ولایت نورستان وارد می شوند.

او تاکید می کند که مرکز اصلی اعزام تروریستان در واقع شهرهای چیترال، وزیرستان و پشاور پاکستان می باشد.

آقای راجستان اضافه می کند: «ولسوالی دوآب در ولایت نورستان نزدیک ترین همسایه به ولایت پنجشیر است. اخیرا ۱۳ خانواده وارد پنجشیر شده اند که دو خانواده عراقی و دیگران به احتمال زیاد اتباع کشورهای آسیای مرکزی هستند.»

این عضو پیشین پارلمان می افزاید که بدون شک سازمان استخباراتی پاکستان تروریستان را به شمال افغانستان انتقال می دهند.

راجستانی معتقد است که هدف اصلی گروه داعش عبور از آمو دریا و بی ثبات سازی همسایه های افغانستان می باشد.

لازم به ذکر است که پیش از این نیز گزارش هایی از شمال کشور مطرح گردید که جنگجویانی از گروه داعش در ولایات شمالی کشور حضور دارند که به زبان های فرانسوی و عربی صحبت می کنند.