• انتشار: ۸ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۹:۰۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21185
پرینت
سازمان ملل متحد:

جنگ، در شش ماه سال جاری ۱۰۰ هزار تن را بی‌جا کرده است

سازمان ملل متحد در گزارشی تازه، گفته است که جنگ و ناامنی در افغانستان باعث شده است که ۱۰۰ هزار تن در شش ماه سال جاری میلادی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شوند.

در آماری که توسط دفتر هماهنگی بشری ملل متحد نیز ارائه شده، گفته شده است که شمار ۱۰۳ هزار و ۲۲۹ نفر  بیجا شده، کاهش بیجا شده گان را در مقایسه با عین دوره در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد.

تحلیلگر دفتر هماهنگی امور اجتماعی ملل متحد دلایل زیادی را عامل این کاهش بیجا شدگان خوانده است. یکی از دلایل اینست که برخی جنگ ها مانند سال گذشته درعین منطقه ادامه دارند، این به معنای آنست که بسیاری قبلاً فرار کرده اند.

دوم این که، فقر بسیار زیاد شده است و برخی مردم دیگر توانائی مالی آن را ندارند تا با خانوده های بزرگ  به سایر مناطق بروند.

همچنان نا امنی در شهرهایی که قبلاً پناهگاه امنی محسوب می شدند، مثلاً شهر کابل نیز افزایش یافته است. این شهرها به طور منظم مورد حمله طالبان و جنگجویان داعش قرار می گیرند. ازماه جنوری به اینسو صدها ملکی کشته و یا زخمی گردیده اند.

شمال افغانستان که قبلاً آرام بود، اکنون ۴۲ درصد بیجا شدگان از آنجا هستند. جنوب که مرکز اصلی شورشگری پندانشه می شد، در ماه های اخیر شاهد یک سلسله از شدیدترین جنگ ها بوده و ۳۱ در صد بیجا شدگان از آنجا می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *