• انتشار: 13 می 2017
  • ساعت: 14:26
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20802
پرینت

جنرال رازق اتهام های سازمان ملل را رد کرد

کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد اعلام کرده است که جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت کندهار باید در ارتباط با شکنجه و ناپدید کردن جبری مردم محاکمه شود.

به گزارش آژانس خبری رویترز کمیته ضد شکنجه در ژنو گفته است گزارش های مختلف شکنجه در کندهار که انواع مختلف شکنجه -خفه کردن، پمپ کردن آب به داخل شکم و شاکهای برقی- را شامل میشود، آنان را سخت نگران کرده است.

این گزارش در حالی منتشر می شود که باشندگان ولایت قندهار از جنرال رازق بسیار خشنود هستند و امنیت نسبی قندهار را مرهون این مقام پولیس می دانند.

تلاش ها و مبارزه های ضد تروریستی او باعث شده است که تاکنون ۱۳ بار مورد حمله انتحاری و انفجاری قرار بگیرد.

آقای رازق گزارش کمیته ضد شکنجه ملل متحد را عاری از حقیقت عنوان کرد.

او گفت ” پولیس کندهار در چوکات قانون وظایف شان را به پیش میبرند و ما ادارات پولیس ضد تروریزم و جنایی داریم، هرشخص متهم که از طرف پولیس توقیف می شود بعد از بررسی به ادارات عدلی و قضایی معرفی می گردد و جز از زندان رسمی هیچ نوع زندان شخصی نداریم”.

درگزارش کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد گفته شده است که این کمیته درمورد شماری از اتهامات “معتبر” نگران است که بر جنرال رازق وارد شده و میگوید اگر او شخصاً این جرایم را مرتکب نشده باشد به طور وسیع در جرایم شریک دانسته می شود که در آن قتل بدون محاکمه و تخلفات دیگری حقوق بشری چون داشتن زندان های شخصی شامل است”.

جنرال رازق میگوید” این گزارش از طرف کسانی داده شده که از وی خواهش شخصی دارند و وقتی خواهش شان برآورده نشود این نوع ادعاهای بی اساس را مطرح می کنند”.

کارشناسان مسایل افغانستان میگویند در طول بیش از ۱۵ سال گذشته در نقاط مختلف افغانستان نیروی خارجی تحت رهبری امریکا تخطی های وسیع حقوق بشر را مرتکب شده اند.

به گفته آنان نه فقط در کندهار بلکه به شمول پایتخت کابل در تعدادی زیادی از ولایات فرماندهان خود سر و مخالفان مسلح حکومت، مردم را شکنجه کرده و آزار داده اند.

آنان همچنان میگویند اتهامات این کمیته وقتی قابل اعتبار خواهد که به عوض متهم کردن یک یا دو نفر در برابر تمامی کسانی که به جنایات متهم شده اند، یکنوع برخورد نماید.

این کمیته سازمان ملل متحد از افغانستان خواسته است که اتهامات وارده برجنرال رازق را به صورت درست وبیطرفانه بررسی کند و تمامی افراد متهم را محاکمه کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *