• انتشار: 18 ژوئن 2017
  • ساعت: 15:18
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 21719
پرینت

جنرال آمریکایی درخواست اعزام ۲۰ هزار سرباز دیگر برای افغانستان کرد

معاون پیشین ستاد ارتش آمریکا حضور این کشور در افغانستان را طی ۱۶ ساله گذشته ناامید کننده خوانده و گفته است که ۱۰ الی ۲۰ هزار سرباز دیگر نیاز است تا جنگ به پیروزی برسد.

جنرال جک کین معاون پیشین رئیس ستاد ارتش آمریکا در گفتگویی با شبکه فاکس نیوز در واکنش به گزارش های منتشره مبنی بر اینکه پنتاگون قصد دارد ۴ هزار سرباز دیگر به افغانستان اعزام کند، گفت که حضور آمریکا در افغانستان طی ۱۶ ساله گذشته ناامید کننده بوده و تا ۲۰ هزار سرباز دیگر نیاز است تا جنگ به پیروزی برسد.

این در حالیست که جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا تاکنون اعلام نکرده است که چه تعداد سرباز به افغانستان اعزام می کند، اما یک مقام دولتی این کشور به آسوشیتد پرس پیش تر گفت که ۴ هزار سرباز به افغانستان اعزام می شود و این موضوع طی روزهای آینده به طور رسمی اعلام می شود.

این مقام دولتی گفته است که بیشتر این سربازان به آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی افغانستان می پردازند و تنها تعداد کمی از آنها در عملیات های ضد تروریستی علیه طالبان و داعش با نیروهای امنیتی افغانستان همکاری می کنند.

جنرال کین افزود که در حال حاضر افزایش ۴ هزار سربازی تنها یک حدس و گمان است، اما این رقم برای شکست طالبان و تقویت توانایی ارتش افغانستان کافی نیست.

وی علاوه کرد “جای شکی نیست که ۴ هزار سرباز دیگر مفید خواهند بود. اما سوال اصلی این است، که آیا این تعداد می تواند جریان جنگ را به نفع ما تغییر دهد. قضاوت من این است که به احتمال زیاد نمی تواند.”

لازم به ذکر است که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا سقف ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی فعلی را برای حضور در افغانستان تعیین کرده بود.

جنرال جک کین که در سال ۲۰۰۳ از فعالیت کنار رفت، تمامی تقصیر ها را به گردن باراک اوباما انداخته و می گوید اقدام اوباما برای خروج سربازان جریان جنگ را تغییر داد.

او گفت “۱۶ سال است که درگیر این جنگ هستیم و واقعا جای تاسف دارد که هنوز نتوانستیم این جنگ را به نفع خود خاتمه دهیم.”

به گفته وی، “آقای اوباما هیچ گاه تعهدی که نیاز بود را انجام نداد و بخاطر همین است که الان در این وضعیت هستیم.”

کین خاطر نشان کرد “زمانی که بیش از یک صد هزار سرباز را از کشور خارج کردیم و تنها ۸ هزار گذاشتیم، و تمامی تجهیزات حمایتی برای ارتش افغانستان به شمول هلی کوپتر و دستگاه های ضد ماین، مخابراتی و لوجستیکی را برداشتیم، در واقع ما تمام حمایت خود را از ارتش افغانستان قطع کردیم. اگر می خواهیم که ارتش افغانستان موثر واقع شود، باید آنها را برگردانیم.”

این گفته ها در حالی توسط این مقام ارشد سابق ارتش آمریکا مطرح می شود که جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گفت که آمریکا و متحدانش در موقعیت برد در افغانستان قرار ندارند.

جیمز ماتیس در این جلسه که تحت سوال های شدید سناتور جان مک کین رئیس این کمیته قرار گرفته بود، گفت “ما در حال برنده شدن در افغانستان نیستیم، اما هر چه زودتر این وضعیت را درست می کنیم.”

در مقابل سناتور جان مک کین گفت: “ما تنها یک استراتژی مشخص می خواهیم و فکر نمی کنم این درخواست زیادی باشد.”

جنرال جک کین همچنین در این گفتگو تاکید کرد که نظامیان پاکستانی برای شبکه طالبان اطلاعات درباره عملیات های آمریکا در افغانستان می دهند که باید هر چه سریعتر پناهگاه های طالبان در پاکستان نابود شود.

وی گفت: “نظامیان پاکستان به آنها (طالبان) کمک می کنند. این باید متوقف شود. پناهگاه هایشان باید نابود شود و امریکا نیز باید بر سر این موضوع اصرار کند، در غیر این صورت این جنگ به درازا می کشد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *