• انتشار: 22 جولای 2016
  • ساعت: 20:55
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11192
پرینت

جنبش روشنایی: گفت‌وگو برای آغاز مذاکرات ناکام شد، فردا تظاهرات می‌کنیم

شورای عالی جنبش روشنایی اعلام کرد که گفت‌وگوها برای آغاز مذاکرات با حکومت شکست خورده است و این جنبش فردا (شنبه، ۲ اسد) در شهر کابل دست به “تظاهرات نامحدود” می‌زند.

به نقل از بی بی سی؛ داوود ناجی، یکی از اعضای جنبش روشنایی گفته “از فردا تظاهرات میلیونی و نامحدود در کابل آغاز خواهد شد.”

در خبرنامه‌ای که این نهاد منتشر کرده، نیز آمده است: “در دو روز گذشته، حکومت وحدت ملی هیات بلند پایه‌ای را به شورای عالی مردمی جنبش روشنایی فرستاده و نیز طرح مکتوبی را برای آغاز مذاکرات بین شورای عالی مردمی و حکومت وحدت ملی برسر مساله مورد مناقشه برق ترکمنستان، به آدرس شورای عالی مردمی ارایه کرد.”

در این خبرنامه طرح حکومت ناقص دانسته شده و نوشته شده که شورای عالی مردمی متقابلا طرح مکتوبی را برای آغاز مذاکرات بر سر مساله انتقال مسیر برق ۵۰۰ کیلوولت به حکومت فرستاد و توافق شد که حکومت تا ساعت هشت صبح امروز (جمعه، ۱ اسد) موضع خود را در قبال طرح شورای عالی مردمی جنبش روشنایی مشخص کند.

این شورا افزوده که علاوه بر این، شورای عالی مردمی در روزهای گذشته، دیدارهایی را با نهادهای بین‌المللی، نمایندگان سیاسی کشورهای حامی دولت افغانستان و چهره‌های تاثیرگذار سیاسی افغانستان انجام داد و بر اساس درخواست این آدرس‌های سیاسی، گفت‌و‌گوهایی را برای آغاز مذاکرات، انجام داد اما با کمال تاسف حکومت وحدت ملی با رویکرد “لجوجانه” بر موضع “غیر عادلانه” قبلی خویش، باب آغاز این گفت وگوها را بست.

در این خبرنامه آمده که مسیرهای دهگانه تظاهرات مشخص و تأمین امنیت این تظاهرات به دوش دولت و مشخصا پولیس است.

این شورا از حکومت خواسته است که برای تأمین امنیت و حفظ نظم عمومی، روز دوم اسد/ تیر را تعطیل عمومی اعلام کند.

واکنش دولت

بی بی سی نوشته، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفته که اعتراضات در گذشته برای تأمین برق بامیان بود که بودجه اجرا این طرح به تصویب رسیده و کار برق رسانی به ولایت بامیان رسما شروع شده‌است. ارزیابی برای برق رسانی به مناطق مرکزی افغانستان در مدت ۶ ماه آینده تکمیل می‌شود.

او گفت تا قوس/ آذر ۱۳۹۸ برای ۲۰ هزار خانه در بامیان برق تأمین می‌شود.

به گفته آقای مرتضوی اعتراضات مدنی حق مردم است و حکومت در مطابقت به قانون امنیت تظاهرات را تأمین می‌کند. حکومت همواره صدای مردم را شنیده و به مطالبات مردم توجه جدی دارد.

آقای مرتضوی گفت که آنچه که در کمیسیون مشترک فیصله شده، ۳۰۰ میگا وات برق به بامیان اختصاص داده شده است.

او در باره ادامه تظاهرات گفت که اهداف سیاسی بیشتر در پشت این تظاهرات وجود دارد.

آقای مرتضوی گفت افرادی که در بیرون از حکومت هستند در تلاش هستند که به شیوه‌های مختلف بر حکومت اعمال فشار کند و این تظاهرات نیز بخش فشار سیاسی بالای حکومت است.

او در رابطه به نگرانی جنبش روشنایی از تطبیق نشدن این پروژه برق رسانی گفت که روند برق رسانی به مناطق مرکزی کشور را نهادهای مدنی و نمایندگان پارلمان می‌توانند نظارت کنند.

تظاهرات در بامیان

صدها تن از باشندگان بامیان نیز امروز (جمعه، ۱ اسد) دست به تظاهرات زدند. معترضان با سردادن شعارهای “عدالت، عدالت، ما انکشاف متوازن می‌خواهیم. ع و غ و دولت – جفا مکن به ملت.” از حکومت خواسته‌اند که بر تغییر مسیر برق ۵۰۰ کیلوولت پافشاری نکند.

این معترضان از حکومت خواستند که در صورت پاسخ ندادن حکومت به جنبش روشنایی، مردم بامیان سر از روز یکشنبه (۳ اسد) خیمه‌های تحصن را در مقابل دفتر ولایت و دفتر یوناما در بامیان برپا نموده و تا رسیدن به حقوق شان، به دادخواهی و تحصن ادامه می‌دهند.

اعتراض-ها-در-بامیان-برای-برق-ترکمنستان

اعلام ریاست برشنا

شرکت ملی برق (برشنا) نیز با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرده که زمینه انتقال برق رسانی برای بیش از ۲۰ هزار خانواده در بامیان و مناطق مرکزی مهیا شده‌است.

در این خبرنامه آمده است که شرکت برشنا جهت انتقال خط برق دوشی به بامیان، قراردادی را به ارزش ۶ میلیون و ۲۵ هزار دالر با شرکت مشورتی فشنر آلمانی به مدت یک سال امضا کرده است.

براساس اعلام شرکت برشنا مطابق این قرارداد شرکت فشنر مسیر خط انتقال برق از ولایت بغلان به بامیان را به طول ۱۷۰ کیلومتر، ساخت ایستگاه برق در ولایت بامیان، گسترش و تقویت ایستگاه ۲۲۰ کیلو ولت دوشی، تعین مسیر خط انتقال برق از ولایت غزنی به شهر شرنه مرکز پکتیکا به طول ۶۵ کیلومتر را به عهده خواهد داشت.

براساس این خبرنامه شرکت فشنر شبکه توزیع برق ولایت بامیان را نیز طراحی خواهد کرد که این شبکه به ۲۰ هزار خانوار در ولایت بامیان برق می‌رساند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *