• انتشار: 9 جولای 2017
  • ساعت: 14:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 22420
پرینت

جنبش روشنایی دوم اسد بار دیگر تظاهرات می کند

شورای عالی مردمی جنبش روشنایی اعلام کرد که به منظور تجدید عهد با یاران شهید خود و در استمرار مبارزات عدالتخواهانه مردم افغانستان همزمان با اولین سالگرد شهدای فاجعه دوم اسد بار دیگر تظاهراتی را راه اندازی می کند.

سال پیش، جنبش روشنایی به دلیل تغییر مسیر خط برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان دست به اعتراض زد که در میدان دهمزنگ انفجاری رخ داد و نزدیک به ۶۰۰ تن کشته و زخمی شدند.

اکنون جنبش روشنایی اعلام کرده است که تظاهرات از مصلای رهبر شهید در مسیر میدان روشنایی و به مقصد دفتر هیات نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل برگزار می شود.

در اعلامیه این جنبش نوشته شده است که جنبش روشنایی از حکومت افغانستان می خواهد که براساس احکام صریح قانون اساسی و قانون تظاهرات و اجتماعات، تدابیر لازم امنیتی را برای برگزاری تظاهرات مدنی دوم اسد اتخاذ نموده، به وظایف و مسولیت های قانونی خود عمل کند. در همین راستا از جامعه جهانی و در راس آن نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل که قبلا با وساطت و میانجیگری آنها، جنبش روشنایی تظاهرات ششم میزان سال گذشته را به حالت تعلیق در آورده بود، می خواهد حکومت افغانستان را برای تامین مطالبات شهروندان و تامین امنیت معترضان وادار سازد.

این جنبش از مردم نیز خواسته است که به نشانه زنده نگهداشتن یاد و خاطره همیشه جاوید شهدای میدان روشنایی و شهدای رویدادهای دردناک اخیر مانند شهدای مسجد باقرالعلوم، زیارتگاه سخی، شهدای مسجد الزهرا شهدای عدالتخواه جنبش رستاخیز و تغییر، شهدای چهارراهی زنبق شهدای شفاخانه چهارصد بستر شهدای قول اردوی شاهین، شهدای جنگ با کوچی نماها و سایر شهدای مظلومی که در اثر بی کفایتی حکومت افغانستان جان شیرین خود را از دست دادند، در شامگاه اول اسد از ساعت ۹ شب با فریاد تکبیر و شعارهای عدالتخواهانه از پشت بام های منازل شان به وجود جو خفقان و سیاست های تروریست پرورانه که توسط حکومت ایجاد شده است، اعتراض کنند.

جنبش روشنایی به تعقیب خروش شبانه مردم علیه ستم، تبعیض و خفقان درکشور و پس از برگزاری تظاهرات در سالیاد فاجعه دوم اسد، از نمایندگان جامعه جهانی، فعالان مدنی، استادان دانشگاه ها، روحانیون و چهره های مطرح سیاسی و اجتماعی در یک کنفرانس بزرگ دعوت کرده و برنامه های خود را برای ضرورت انسجام نیروهای عدالتخواه واصلاح طلب اعلام خواهد کرد.

شورای عالی مردمی جنبش روشنایی می گوید پس از گذشت یکسال، به همگان روشن شد که راهی جز مبارزه با انحصار طلبی و چنگ زدن به ریسمان عدالتخواهی و مبارزه برای تحقق عدالت اجتماعی وجود ندارد. جنبش روشنایی ضمن اینکه یکبار دیگر تاکید می کند که دوران انحصارطلبی، سرکوب و اختناق به پایان رسیده و حکومت راهی جز تن دادن به مطالبات برحق شهروندان ندارد، اما لازم می داند که میان مطالبات جنبش روشنایی که بر اساس منافع ملی و خواسته میلیونها شهروند این کشور است و مطالبات برخی افراد و اشخاص که ریشه در منافع فردی آنها دارد، خط روشنی ترسیم شود.

در اعلامیه همچنین نوشته شده: حکومت وحدت ملی نیز باید بداند که انکشاف در کشور بدون حمایت مردم امکان ناپذیر است و پروژه هایی که منافع ملی را نقض کنند و حمایت مردم را نداشته باشند، به یقین به مرحله واقعیت و تطبیق نخواهند رسید.

شورای عالی مردمی جنبش روشنایی یکبار دیگر برتامین مطالبات عدالتخواهانه مردم تاکید ورزیده و تصریح می کند که تا تحقق مطالبات یاران شهیدش که همانا تطبیق ماستر پلان برق کشور و امتداد لین برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان میدان وردک و رفع تبعیض سیستماتیک درکشور است، به مبارزات عدالتخواهانه خود در داخل کشور و در سطح جهانی ادامه خواهد داد.

انان می گویند، همچنان خواهان شروع تحقیقات مستقل و بی طرفانه بین المللی در مورد فاجعه دوم اسد هستیم و تا شناسایی تمامی عاملان و آمران این فاجعه و به محاکمه کشاندن آنها از پای نخواهیم نشست. در همین راستا ستادهای مردمی جنبش روشنایی در سطح جهان از هفته آینده به منظور انعکاس موج تازه خیزش بزرگ و عدالتخواهانه جنبش روشنایی در کابل به جهانیان، میزهای خبری خود را ایجاد خواهند کرد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *