• انتشار: ۲۷ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۵۲
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12416
پرینت

جنبش روشنایی در محاکم بین المللی، علیه افراد مشخص درون حکومتی اقامه دعوا می کند

اعضای جنبش روشنایی می گویند که به زودی در محاکم بین المللی، علیه افراد مشخصی در حکومت وحدت ملی، اقامه دعوا خواهند کرد.

شورای عالی مردمی متهم ردیف اول فاجعه میدان روشنایی را حکومت افغانستان به ویژه مسوولان رده اول نیروهای امنیتی می داند.

جنبش روشنایی امروز (چهارشنبه) در یک نشست خبری خاطر نشان کردند که آنان براساس اسنادی که در دست دارند، به زودی در محاکم ذیصلاح بین المللی، علیه افراد مشخصی در حکومت وحدت ملی، اقامه دعوا خواهند کرد.

سران این جنبش حکومت را به بی کفایتی و سهل انگاری متهم کرده تاکید دارند که حکومت باید در مورد عدم تامین امنیت شهروندانی که مطابق قوانین نافذه کشور تظاهرات مسالمت آمیز کردند و به قتل رسیدند، پاسخگو باشد.

سران جنبش یادآور شدند که حکومت باید در مورد گلوله های شلیک شده که شماری از عدالت خواهان را در میدان روشنایی به شهادت رساند و در مورد از بین بردن تمامی نشانه ها و مشخصات موجود در میدان روشنایی، پاسخگو باشد.

شورای عالی مردمی همچنان، بر خواسته خود پافشاری داشته می گویند که عبور لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از مسیر بامیان میدان وردک که حالا با خون شهدا رنگین شده، به هیچ صورت قابل گذشت نیست و اگر حکومت وحدت ملی تا چهلم شهدای میدان روشنایی به این مطالبه برحق گردن ننهد، جنبش روشنایی قوی تر از پیش به مبارزات مدنی خود ادامه خواهد داد.

گفته می شود که جزئیات برنامه های جنبش روشنایی در روز چهلم شهدا طی همایشی به مردم اعلام خواهد شد.

سران جنبش روشنایی در قسمت دیگر سخنان خود یادآور شدند که اکثر شفاخانه های دولتی، به دستور صریح رئیس جمهوری، در مداوای مجروحان این فاجعه کم کاری و سهل انگاری کردند.

براساس گفته های آنان، اکثر شفاخانه ها شماری از مجروحان را قبل از زمان لازم مرخص کردند که بعد دچار مشکل شده و مجبور شدند به مداوای خود در شفاخانه های خصوصی ادامه دهند.

سران جنبش روشنایی همچنان زهری بودن چره ها و ساچمه های مواد انفجاری، را شایعه عنوان کرده میگویند که مراجع با صلاحیت طبی در هند و افغانستان زهری بودن این چره ها را رد کرده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *