• انتشار: 29 اکتبر 2016
  • ساعت: 16:59
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14853
پرینت

جنبش روشنایی: حکومت برای مذاکره هر روز بهانه جدیدی دارد

شورای عالی مردمی، جنبش روشنایی می گوید که حکومت تمایلی به مذاکره با جنبش روشنایی ندارد و هر روز بهانه ای جدیدی را پیش می کشد.

عارف رحمانی عضو جنبش روشنایی امروز شنبه در نشستی خبری گفت که در نظر نگرفتن مطالبات مردم در نهایت به ظلم می انجامد که حکومت ظالم پایدار نیست.

آقای رحمانی از نظام دولت نیز انتقاد کرد و گفت که نباید قدرت در حکومت متمرکز باشد، در قدرت متمرکز فساد گسترش پیدا خواهد کرد.

شاه گل رضایی دیگر عضو جنبش نیز در این نشست گفت که جنبش ادعای رهبری ندارد بلکه بر مطالبات عدالت خواهانه خود تاکید می کند.

سخنرانان امروز دولت را یکبار دیگر به انحصار طلبی و تبعیض متهم کردند و از سران دولت خواستند که به مطالبات عدالت خواهانه شهروندان پاسخ مثبت دهند.

خانم رضایی در قسمتی دیگر از سخنان خود گفت که نابرابری بین اتباع افغانستان یک واقعیت است که همه باید آن را بپذیرد.

در اخیر جنبش روشنایی با صدور قطعنامه ای اعلام کرد که پس از اعلام حکومت برای مذاکره با جنبش روشنایی، تظاهرات شش میزان به تعویق افتاد و در آغاز حکومت از نظارت سازمان ملل بر روند مذاکرات مخالفت کرده و پس از آن که جنبش به نقش میانجی گری سازمان ملل در مذاکرات موافقت کرد اما حکومت با آن هم حاضر به گفتگو نشد.

در طرح دیگر که هیات مذاکره کننده پیشنهاد کرده، شش نفر از جنبش و هشت نفر از حکومت تعیین شده بود که در این مورد نیز به گفته مسوولان جنبش، حکومت صداقت نشان نداده و دست‌هایی روند مذاکره را تخریب کرده است.

در اعلامیه گفته شده که در طرحی دیگر که رییس جمهور به خاطر احترام به شهدا و تامین کردن وفاق ملی مسیر لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمستان را در جمع خانواده شهدای جنبش روشنایی از مسیر بامیان اعلام کند نیز پذیرفته نشده و حکومت به لجاجت خود ادامه داد.

جنبش روشنایی در این اعلامیه‌ی خود گفته است که برخورد حکومت با دادخواهی پیام خطرناک را به جامعه مخابره می‌کند.

در اعلامیه گفته شده است که جنبش روشنایی برخواست خود که همان انتقال لین برق ۵۰۰ کیلوولت از مسیر بامیان می‌باشد تاکید می‌کند و اقدامات بعدی را در بیستم عقرب، سالروز «جنبش تبسم» و یاد بود از تبسم و همراهانش و بزرگترین اعتراض علیه تبعیض، تحجر و نابرابری، اعلام می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *