• انتشار: ۲۶ حمل ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۹:۲۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 27503
پرینت

جلسه شورای عالی اقتصادی در مورد شیرهای شرکت «نسلی» بحث کرد

جلسه شورای عالی اقتصادی قبل از ظهر امروز بخشی از آجندای کاری اش را به بحث درباره شرکت تولید کننده شیرهای برند «نسلی» اختصاص داد.

دفتر ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای نوشته است که شورای عالی اقتصادی امروز (یکشنبه) تحت ریاست محمد اشرف غنی در ارگ برگزار شد که در آن به بحث درباره قرارداد شرکت های «نسلی» و «حبیب گلزار» پرداخت.

این جلسه در حالی برگزار می شود، که چند ماه پیش گزارش هایی از سوی برخی مقامات محلی مبنی بر سمی بودن شیرهای شرکت «نسلی» منتشر گردید.

جلسه شورای عالی اقتصادی در این جلسه به بحث در مورد سرمایه گذاری دو شرکت یاد شده و ضرر و زیانی که این دو شرکت پس از انتشار این گزارش های تایید نشده متحمل گردیدند، پرداخت.

دفتر ریاست جمهوری افزوده، که در گزارش شرکت حبیب گلزار تصریح گردیده که در سال ۲۰۱۵ ، این شرکت در توافق با شرکت «نسلی» توافق کرده بود تا طی پنج سال آینده برای محصولات شرکت نسلی در داخل افغانستان، مبلغ ۶۰ میلیون دالر سرمایه گذاری می کند.

بربنیاد خبرنامه ارگ، در گزارش شرکت حبیب گلزار علاوه شده که در سال ۲۰۱۷ ، اولین پروژه این شرکت با سرمایه ابتدایی ۳۰ میلیون دالر جهت تولید شیرخشک، شیرمایع و قیماق شروع به فعالیت نمود. اما در ماه دسامبر ۲۰۱۷ گزارش های تأیید ناشده، مبنی بر زهری بودن مواد تولیدی شرکت متذکره از جانب برخی نهادهای دولتی، ضربه ای جدی به اعتبار این شرکت وارد نمود.

دفتر ریاست جمهوری علاوه می کند که مسئولین کمپنی متذکره از حکومت می خواهند تا با مسئولینی که غیر مسئولانه و بدون کنترل، شایعاتی را نشر نموده اند برخورد قانونی صورت گیرد و نیز برای این شرکت، اعاده حیثیت گردد.

جلسه، پس از بحث های همه جانبه فیصله کرد که موضوع کمپنی «نسلی» سوئیس و حبیب گلزار به گونۀ جدی مورد بررسی قرار گیرد و نیز برای کمپنی یاد شده اعاده حیثیت شود.

رئیس جمهور دراین زمینه گفت که حکومت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در همه بخش ها حمایت و تقویت همه جانبه می کند.

همچنین جلسه فیصله کرد که باید میکانیزم مشخصی برای تصمیم گیری وجود داشته باشد تا افراد، ادارات و گروه ها به گونه خودسرانه در مورد فعالیت شرکت ها، قضاوت و تصمیم گیری نکنند و هر تصمیم باید در مطابقت با قانون اجراآت باشد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری همچنین می نویسد که در بخش دوم آجندای جلسه شورای عالی اقتصادی، مسوده قانون خط آهن افغانستان از سوی اداره خط آهن کشور به جلسه مطرح گردید و پس از بحث های همه جانبه، فیصله به عمل آمد که مسوده جهت نهایی شدن به کابینه ارجاع گردد.

در ادامه نیز، شورای عالی اقتصادی روی گزارش سفر هیئت مختلط افغانستان به ازبکستان بحث نمود.

شهزاد آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی، محمدحمید طهماسی وزیر ترانسپورت و امان الله غالب رئیس دافغانستان برشنا شرکت، حین ارائه جزییات گزارش متذکره، سفر هیئت افغانستان را به ازبکستان با دستاورد خواندند.

جلسه تأکید کرد که کشورهای آسیای میانه به ویژه ازبکستان برای افغانستان اهمیت ویژه ای دارد و در هر زمینۀ که نیاز به همکاری و حمایت دولت افغانستان باشد، اقدامات اساسی روی دست گرفته شود و نیز همکاری های اقتصادی، تجارتی و اتصال منطقه ای در اولویت کار حکومت افغانستان قرار دارد.

در جزییات این گزارش آمده است که در چارچوب کمیسیون های دوجانبه اقتصادی و تجاری میان دو کشور، هیئت دولت افغانستان در سفر به ازبکستان روی موضوعات، پروژۀ خط آهن مزار-هرات، انرژی برق و ترانزیت برق ازبکستان به جنوب آسیا، جلب سرمایه گذاری در بخش صنایع نساجی و خریداری اقلام عمده دولتی از ازبکستان و همکاری های فرهنگی و گمرکی با مقامات عالی رتبۀ آن کشور بحث و توافقاتی به دست آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *