• انتشار: ۱۶ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۰:۴۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 13096
پرینت

جاپان بیش از نیم ملیون دالر برای پاکسازی ماین از ولسوالی سروبی می پردازد

کشور جاپان بیش از نیم میلیون دالر برای پاکسازی ماین از زمین های ولسوالی سروبی در ولایت کابل پرداخت می کند.

به همین منظور روز گذشته، قراردادی در سفارت جاپان در کابل میان عارف الله عظیمی رئیس موسسه ایریا (موسسه بازسازی و حفاظت انرژی افغانستان) و هیروشی تاکاهاشی سفیر جاپان در کابل به امضا رسید.

این پروژه در ولسوالی سروبی ولایت کابل اجرا می شود و قرار است مساحتی به اندازه ۵۳۸،۰۴۳ متر مربع از زمین هایی که میدان جنگ و یا میدان ماین بوده اند از وجود ماین پاکسازی شود.

به گفته مقامات، تقریبا تمامی زمین هایی که هم اکنون در آنها ماین وجود دارد و یا قبلا میدان جنگ بوده اند، پتانسیل زراعی بسیار بالایی دارند که چندین سال است بلااستفاده باقی مانده اند.

سفیر جاپان در کشور گفت این پروژه جان مردمان بسیاری را در این منطقه نجات می دهد و بر علاوه دادن آزادی عبور و مرور به ساکنان آن، امکان استفاده از زمین های زراعی را به آنها می دهد. پروژه های پاکسازی ماین سنگ بنای پیشرفت محسوب می شود که زمینه رشد اقتصادی را از طریق توسعه زیرساخت ها و کشاورزی امکان پذیر می کند.

لازم به ذکر است که کشور جاپان همواره به افغانستان علاوه بر اشتراک در پروژه های دیگر از جمله امنیت، تحصیل، صحت، فرهنگ، زراعت، زیرساختی و یا حقوق بشری، در پروژه های پاکسازی ماین نیز کمک کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *