• انتشار: ۲۳ میزان ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۳۲
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 29811
پرینت
نماینده سارمان ملل در یمن

جامعه جهانی باید از آنچه در یمن می‌گذرد “شرمسار” باشد.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که کمبود غذا در یمن جان ۱۳ میلیون نفر را تهدید می‌کند.

به گزارش رها، لیزا گرانده، نماینده سازمان ملل متحد در یمن گفته است که ادامه جنگ در یمن می‎تواند این کشور را به بدترین قحطی یک قرن گذشته در جهان روبر سازد.
او گفت که جامعه جهانی باید از آنچه در یمن می‌گذرد “شرمسار” باشد.

سازمان ملل متحد از ائتلاف به رهبری عربستان خواسته تا حمله های هوایی خود را به غیرنظامیان و زیرساختهای اقتصادی یمن متوقف کند.
جنگ یمن سه پیش با تجاوز عربستان به یمن آغاز شد و حد اقل ۱۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است. بیشتر کشته‌شدگان در این جنگ غیرنظامی بوده‌اند.
بیشتر مناطق یمن از جمله صنعا، پایتخت در کنترل جنبش انصارالله قرار دارد که با طرفداران دولت مستعفی یمن در نبرد هستند.
افزایش بهای مواد غذایی و افت ارزش واحد پول یمن در نتیجه جنگ، خانواده های بیشتری را در معرض ناامنی غذایی قرار داده است.

جنگ یمن در اواسط سال ۲۰۱۵ پس از نقض تفاهم نامه میان دولت پیشین و انصارالله از سوی منصورهادی اوج گرفت؛ زمانی که منصور هادی رئیس جمهور پیشین یمن استعفا کرد و به خارج گریخت.
عربستان سعودی، امارات متحده عربی و هفت کشور دیگر عربی که نگران قدرت گرفتن انصارالله بودند، برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت، وارد این جنگ شدند.
این جنگ باعث خسارت شدید به زیر بناهای اقتصادی یمن و مردم این کشور وافزایش ۶۸ درصدی بهای مواد غذایی نسبت به دوره قبل از جنگ شده است.
شعله های جنگ از یک سو و ممانعت ائتلاف به رهبری عربستان از رسیدن کمک های غذایی و دارویی به مردم یمن از سوی دیگر موجب بروز قحصی و بیماریهای خطر ناک مثل طاعون و… گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *