- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

جاده ابریشم تمدن های بزرگ جهان را به هم پیوند می داد.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در سومین نمایشگاه بین المللی فرهنگی راه ابریشم که قبل از ظهر  امروز، در شهر دونهوانگ کشور چین برگزار شد، طی سخنانی گفت: افغانستان از نگاه گاز، معادن آهن، مس و انواع سنگ‌های تزئینی و قیمتی، زعفران، میوهای خشک و تازه و سایر محصولات زراعتی یک کشور غنی است و سرمایه‌گذاری چین در افغانستان و مبادلۀ کالا میان چین و افغانستان، برای هر دو کشور اهمیت خاص دارد.

آقای دانش گفت: کشور بزرگ چین، یکی از همسایگان تاریخی افغانستان است که پیشینۀ روابط سیاسی و اقتصادی این دو کشور به بیش از دو هزار سال می‌رسد و از قدیم داد و ستد تجاری بین چین و افغانستان وجود داشته و افغانستان به‌عنوان یک گذرگاه استراتژیک، در طول تاریخ، نقطۀ اتصال تعاملات و روابط فرهنگی، دینی، اجتماعی و تجارتی میان چین و هند، شرق آسیا و آسیای میانه بوده است.

وی افزود: جاده ابریشم یکی از قدیمی ترین و طولانی ترین راه های مبادله کالاهای تجاری، دانش و فرهنگ بشری بوده که تمدن های بزرگ جهان چون تمدن چین، هند، یونان، بودیسم و اسلام را به هم پیوند می داد. به گفتۀ وی این جاده بیش از دو هزار سال پیش به عنوان پلی بین چین و کشورهای اروپا، آسیا و آفریقا برای مبادلات مادی و تمدنی شرق و غرب مورد استفاده قرار می گرفت.

معاون رئیس جمهور با اشاره به گسترش روابط متقابل افغانستان و چین در عرصه های مختلف افزود حکومت هردو کشور مصمم اند تا این روابط را توسعه دهند. وی گفت که حضور مقتدرانۀ چین در زمینه‌های سیاست، اقتصاد، دانش و تکنولوژی از این کشور یک همسایۀ متمایز و یک همکار برجسته و صادق برای افغانستان ساخته است.

ایشان گفتند سیاست خارجی افغانستان در منطقه بر مبنای ایجاد «جامعۀ امن اقتصاد محور» تنظیم شده و از این جهت افغانستان از اعضای فعال سازمان‌های منطقه‌ای «سارک» و «اکو» و عضو ناظر سازمان «شانگهای» است.

معاون دوم رئیس جمهور تروریزم، افراط گرایی، مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و قاچاق را از تهدیدات مشترک کشورهای منطقه و تأسیس خط آهن منطقوی، انتقال انرژی، استخراج معادن، ترانزیت و تجارت را از منافع مشترک کشورهای منطقه خوانده گفت: با رعایت اصل عدم مداخله، احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یکدیگر، مبادلۀ اطلاعات و دانش و تکنولوژی و از همه مهم‌تر با تأمین صلح و امنیت پایدار و ثبات سیاسی، می‌توانیم زمینۀ رشد و شکوفایی اقتصادی همۀ کشورهای منطقه را فراهم کنیم.

او افزود که دولت چین در مناسبات بین‌المللی و منطقه‌ای نقش کلیدی دارد و ما ضمن حمایت از سیاست چین واحد و مبارزۀ این کشور با تروریزم، از حکومت چین انتظار داریم که از اعتبار و جایگاه خود در منطقه استفاده کرده و افغانستان را در جهت تأمین ثبات و امنیت پایدار یاری رساند.