• انتشار: 19 ژانویه 2016
  • ساعت: 12:47
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 6240
پرینت

فیفا اعلام تاریخ انتخابات پارلمانی را خلاف تعهدات حکومت عنوان می کند

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) تاریخ اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخاباتی برای انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی کشور را خلاف تعهدات حکومت وحدت ملی عنوان کرد.

این موسسه می گوید تاریخ اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخاباتی بدون هماهنگی با نهادهای امنیتی، دولت افغانستان، نهادهای مدنی و بین المللی انجام شده است که می تواند احتمال افزایش بی اعتمادی به این کمیسیون را بالا ببرد.

همچنین این موسسه بر این باور است که اعلام زمان برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی بدون هماهنگی با دولت گویای این مطلب است که هیچ گونه هماهنگی میان ساختارهای دولتی وجود ندارد و هر نهاد مطابق با منافع خود تصمیم گیری می کند.

موسسه می افزاید “کمیسیون مستقل انتخابات در حالی تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای های ولسوالی را اعلام مینماید که پیشنهادهای کمیسیون ویژه اصلاحات انتخاباتی تاکنون عملی نشده و همچنین اصلاحات بنیادی در ساختار کمیسیون های انتخاباتی، سیستم و قوانین انتخاباتی که در موافقتنامه سیاسی حکومت وحدت ملی درج گردیده، تحقق نیافته است.”

فیفا اشاره می کند که در بودجه سال مالی ۱۳۹۵ هزینه برگزاری این انتخابات در نظر گرفته نشده است و نهادهای بین المللی نیز بدون آمدن اصلاحات در نظام انتخاباتی کشور این انتخابات را حمایت مالی نخواهند کرد، از این رو این تاریخ شتابزده اعلام شده است و عملی نخواهد بود.

این موسسه علاوه کرد باوجود سپری شدن ۱۵ ماه از تشکیل حکومت وحدت ملی، اصلاحات انتخاباتی همچنان عملی نگردیده است، و برگزاری انتخابات بدون اصلاحات انتخاباتی غیرممکن می باشد.

فیفا افزود “موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان از حکومت افغانستان میخواهد تا بصورت جدی با این مسئله برخورد کند و سرنوشت فرامین تقنینی قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت های کمیسیون های انتخاباتی و قانون انتخابات را مشخص بسازد تا کمیته گزینش نیز از خلاء موجود قانونی رهایی یابد و کار خویش را ادامه دهد و اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی هرچه زودتر معرفی گردیده که به اساس آن تقویم عملی و واقع بینانه انتخاباتی اعلام شود و زمینه عملی شدن اصلاحات انتخاباتی نیز مهیا گردد.”

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *