• انتشار: ۲۲ میزان ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۱:۴۸
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 3487
پرینت

تکنالوجی انسان را فقیر می‌کند

استفان هاوکینگ فیزیکدان مشهور انگلیسی هشدار می دهد که پیشرفت‌های بزرگ تکنالوجیکی می‌تواند بخش بزرگی از جمعیت جهان را دچار فقر و بیچارگی کند.

براساس گزارشCNN، استفان هاوکینگ معتقد است تکنالوجی تا حدودی عامل افزایش نابرابری درآمد شده‌است. وی که در برنامه ویژه پرسش و پاسخ در وبسایت Reddit این سخنان را مطرح می کرد گفت درصورتی که ثروت ناشی از تکنالوجی تقسیم شود همه می‌توانند از زندگی لوکس و مجللی بهره ببرند، در غیر این صورت، مالکان فناوری ‌های مختلف به راحتی می توانند در عدم توزیع ثروت با یکدیگر همکاری کنند و سایر مردم دچار فقر خواهند ‌شد.

هاوکینگ معتقد است روند توسعه فناوری درحال منحرف شدن به سوی گزینه دوم است، زیرا درحال دامن زدن به نابرابری درآمدی در میان انسان‌ها است و تمامی این فرایند ناشی از نوع توزیع دستاورد‌ها میان ثروتمندان و فقرا است.

این سخنان هاوکینگ واکنش‌های شدیدی را از سوی فعالان تکنالوجی برانگیخته است. مارک اندرسن کارآفرین و سخنگوی سیلیکون‌ در توئیتر نوشت، هاوکینگ درحال بازگویی شعارهای قدیمی است.

“کسانی که ادعا می‌کنند ماشین‌ ها مشاغل را نابود می‌کنند در صد سال آینده احمق به نظر خواهند آمد، اما من اینگونه نخواهم ‌بود.”

بحث تقابل ثروت کلان کارآفرینان و کارمندان فناوری در برابر اقشار کم‌ درآمد در سان ‌فرانسیسکوی آمریکا مدت‌ها است که به بحث جنجالی میان اقتصاد ‌دانان تبدیل شده ‌است.

با این ‌همه اکثریت متخصصان در این حوزه با هاوکینگ موافقند؛ در اینکه فن آوری توانسته رشد اقتصاد آمریکا و دیگر کشورهای جهان را تضمین کند تردیدی وجود ندارد.

اما باوجود رشد روزافزون این پدیده، تعداد افرادی که در آن مشارکت دارند کاهش پیدا می‌کند. اریک برینجلفسن استاد مدیریت اسلون در MIT نیز معتقد است تکنالوجی اصلی ‌ترین عامل افزایش نابرابری درآمد در میان انسان ‌ها است.

“مشکل اصلی اینجاست که تکنالوجی جایگزین بسیاری از کارگران مشاغل فیزیکی با درآمد بالا شده‌ است و این افراد اکنون برای گذران زندگی به فروشندگی و مشاغل این چنینی که از درآمد کمتر برخوردار است رو آورده‌اند”.

از این رو نظر اندرسن درباره اینکه افراد بیکار نمی‌شوند درست است، اما پرسش اینجاست که درآمد آنها چقدر خواهد‌بود؟ میانگین درآمد در آمریکا نسبت به سال ۱۹۹۵ که آغاز شکوفایی عصر تکنالوجی بود تغییر چندانی نکرده‌ است. اما اربابان این تکنالوجی ‌ها درآمد‌های بسیار بالایی از محل سرمایه‌گذاری‌ ها و پرداخت ‌هایشان دارند .

گفتنی است که رقابت شدیدی میان انجینران و کارگران ماهر در گرفته‌ و این رقابت می‌تواند شکاف پرداخت میان افراد دارای مدرک دانشگاهی با افراد بدون مدرک دانشگاهی را توضیح دهد. کارگرانی که دارای مدرک دانشگاه هستند در طول عمر خود نسبت به افراد دیگر یک میلیون دالر بیشتر درآمد دارند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *