• انتشار: 13 جولای 2019
  • ساعت: 11:56
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35851
پرینت
طالبان دست به دامان ژاپن شدند

توکیو خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را ضمانت کند

طالبان از کشورهای اروپایی و آسیایی به شمول ژاپن خواستند اجرای توافق احتمالی میان این گروه و ایالات متحده مبنی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان را ضمانت کند.

این در حالی است که هفتمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان برای پایان دادن به جنگ در افغانستان از کانال گفت و گوهای دیپلماتیک به تازگی در دوحه قطر به پایان رسیده و تلاش ها برای استقرار صلح در افغانستان به اوج خود رسیده است.

شر محمد عباس استانکزی، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و رهبر تیم مذاکره کننده طالبان در دوحه به روزنامه ژاپنی “ماینیچی شیمبون” گفت طالبان علاوه بر کشورهای اروپایی و آسیایی دیگر از ژاپن نیز می خواهد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در صورت امضای توافق طالبان با امریکا، را ضمانت کند.

عباس استانکزی تأکید کرد براساس طرحی که در حضور ضمانت کننده های بین المللی اعلام خواهد شد و احتمالا طالبان و امریکا روی آن توافق خواهند کرد، کشورهای مهم اروپایی و آسیایی باید در نقش ضمانت کننده ظاهر شوند. ژاپن کشور مهمی است و می تواند یکی از کاندیدها در این نقش باشد.

استانکزی پیش از این در ۱۰ جولای در دوحه نیز گفته بود اختلافات میان امریکا و طالبان به پایان رسیده و دو طرف به زودی توافق نامه صلح را امضا خواهند کرد.

وی افزوده بود طالبان هیچ اختلافی با امریکا ندارد و تنها توافق نامه است که باید میان دو طرف امضا شود و هر وقت که امضا شد، با رسانه ها شریک می شود.

این اظهارات استانکزی در حالی صورت می گیرد که بسیاری از کارشناسان امر معتقدند خروج امریکا از افغانستان باید مسئولانه باشد که در این صورت سه تا چهار سال زمان نیاز دارد.

داور نادری، رئیس انستیتوت صلح افغانستان، به طلوع نیوز گفت طالبان نمی خواهند انتخابات ریاست جمهوری در این فاصله برگزار شود.

از سویی هم زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، هفته گذشته گفت امریکا به دنبال فرار از افغانستان نیست و می خواهد یک میراث مثبت از خود در افغانستان به جای بگذارد.

وی تأکید کرد زنان افغان هم در مذاکرات صلح باید سهیم شوند.

در این میان چین، روسیه و امریکا سومین جلسه مشورتی خود را هفته گذشته در پکن برگزار کردند و بر برگزاری گفت و گوی مستقیم طالبان با دولت افغانستان تأکید نمودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *