• انتشار: ۲ عقرب ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۵:۳۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14639
پرینت
وزارت مبارزه با مواد مخدر:

تولید مواد مخدر ۴۳ درصد افزایش یافته است

دولت و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در گزارش تازه خود اورده اند که در سال جاری میلادی به صورت تخمینی ۴۸۰۰ تُن تریاک تولید شده که افزایش ۴۳ درصدی را نشان می دهد.

 

این گزارش مشترک سالانه امروز (یکشنبه) در کابل منتشر شد، که براساس آن در سال گذشته مقدار تولید مواد مخدر ۳۳۰۰ تن بوده است.

براساس این گزارش، مجموع مساحت زمین زیر کشت هم از ۱۸۰ هزار هکتار در سال ۲۰۱۵ به ۲۰۱ هزار هکتار در سال جاری رسیده است.

این گزارش بیانگر آن است که امسال از یک سو میزان تلاش‌ها برای ریشه‌کنی مواد مخدر ۹۱ کاهش داشته و از سوی دیگر، کشت تریاک هم پربارتر شده و به طور متوسط از ۱۸.۳ کیلوگرام در سال گذشته به ۲۳.۸ کیلوگرام در هکتار در سال جاری رسیده است.

از سال ۱۹۹۴، امسال برای سومین بار مساحت زمین زیر کشت تریاک در افغانستان به بالای ۲۰۰ هزار هکتار رسیده است. نخستین بار در سال ۲۰۰۹ این آمار به ۲۰۹ هزار رسید و در ۲۰۱۴ این آمار ۲۲۴ هزار هکتار بود.

حدود ۷۱ هزار هکتار زمین در سال ۱۹۹۴ در افغانستان زیر کشت بود و در سال ۱۹۹۶ که گروه طالبان به قدرت رسید، این رقم به ۵۷ هزار کاهش یافت و در زمان فروپاشی رژیم این گروه در سال ۲۰۰۱، تنها هشت هزار هکتار زمین تریاک کشت شد.

از سال ۲۰۰۲ به این سو، کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پیوسته در حال افزایش بوده است.

براساس گزارش تازه دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، بیشترین مقدار مواد مخدر افغانستان در مناطق جنوبی (۵۹ درصد) و شرقی (۲۵ درصد) تولید می‌شود.

ولایت جنوبی هلمند با آن که هفت درصد کاهش در میزان کشت تریاک داشته، با داشتن بیش از ۸۰ هزار هکتار زمین زیر کشت تریاک در صدر جدول ولایت‌های تولیدکننده مواد مخدر کشور است.

پس از آن ولایت‌های قندهار، ارزگان، ننگرهار (شرق)، فراه (غرب)، بدخشان (شمال شرق) و نیمروز (غرب) قرار دارند.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان کوتاهی در ریشه‌کنی کشت تریاک در سال جاری را به افزایش ناامنی و تاخیر در دریافت پول کمکی در این مورد نسبت داده است.

گزارش تازه از جانب وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان و به کمک فنی دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل و کمک مالی آمریکا و جاپان تهیه و منتشر شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *