• انتشار: 13 ژانویه 2016
  • ساعت: 22:22
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 6065
پرینت
سرور دانش:

“توسعه اقتصادی و سیاسی نیازمند اقتصاد محور شدن سیاست می باشد”

 سرور دانش معاون رئیس جمهوری در نشست اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان گفت که سیاست باید اقتصاد محور باشد.

رئیس و هیئت مدیره اتاق تجارت مشترک افغانستان و پاکستان امروز چهارشنبه ۲۳ جدی/دی با سرور دانش معاون ریاست جمهوری دیدار کردند و ضرورت ها، مشکلات و چالش های مشترک تجارتی میان دو کشور را به وی توضیح دادند.

معاون ریاست جمهوری، با تاکید بر اقتصاد محور شدن سیاست برای توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی بین دو کشور  گفت بهره برداری و استفاده درست از پروژه های بزرگ منطقه ای چون “تاپی” و “کاسا ۱۰۰۰” در سایه همکاری های کشورهای منطقه، به خصوص افغانستان و پاکستان امکان پذیر است.

آقای دانش با اشاره به اهمیت توسعه روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور، ثبات سیاسی و امنیت پایدار را بستر اصلی مناسبات اقتصادی بین دو کشور عنوان کرد و گفت بدون ثبات و امنیت پایدار هیچ پروژه بزرگ منطقه ای به بهره برداری نمی رسد.

معاون رییس جمهور همچنین افزود که نقش تجار و سرمایه گذاران در توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی بین دو کشور کمتر از دولت ها نیست و آنان با استفاده از حمایت و تحت فشار قرار دادن دولت های شان تلاش کنند تا بستر مناسب برای فعالیت های مشترک اقتصادی بین دو کشور فراهم گردد.

سرور دانش، هم­پذیری و توجه به اشتراکات فرهنگی و دینی بین دو کشور افغانستان و پاکستان را از عوامل گسترش مناسبات اقتصادی میان دو کشور خواند و گفت “هیچ رویداد و اتفاقی نمی تواند مردم دو کشور را از هم جدا کند.”

معاون ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای چهارجانبه که در هفته جاری و آینده در پاکستان و افغانستان جریان دارد دستاوردهای بزرگی برای دو کشور داشته باشد زیرا عرصه تجارت و مناسبات اقتصادی نیز متاثر از آن خواهد بود.

دانش با اشاره به پیشرفت های بدست آمده در بخش قانون گذاری، دولت داری، ثبات  و امنیت در کشور تصریح کرد “حکومت افغانستان برای تأمین همکاری های مشترک در زمینه اقتصادی و تجاری و رفع چالش های موجود در این زمینه با جدیت عمل کرده و در کنار اتاق مشترک تجارت و صنایع دو کشور خواهد بود.”

خان جان الکوزی معاون اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان گفت از قرارداد “اپتا” پنج سال گذشته است و این قرارداد نیاز به بازبینی دارد تا در خصوص حل مشکلاتی که در این سالها وجود داشته است، تدابیری از سوی دولت های افغانستان و پاکستان اتخاذ گردد.

وی افزود “بوروکراسی در هر دو کشور افغانستان و پاکستان نیز موجب مشکلات مضاعفی برای تاجران شده است که باید دولت ها برای حل آن توجه داشته باشند.”

معاون اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان گفت که آنها نهمین بورد اتاق مشترک را برگزار کرده اند و همه اعضای اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان این پیام واضح را برای جامعه بین المللی دارند که  تاجران و سرمایه گذاران افغانستان و پاکستان می خواهند در کنار دیگر مناسبات، مناسبات حسنه اقتصادی و تجاری و سرمایه گذاری نیز داشته باشند.

زبیر موتیوالا رئیس دوره ای اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان نیز با اشاره به وضعیت تجارت افغانستان و پاکستان گفت که حجم تبادل تجاری میان دو کشور افغانستان و پاکستان دو و نیم میلیارد دالر است که در صورت همکاری و توجه دولت ها برای حل مشکلات و بهبود وضعیت می تواند تا دو برابر هم رشد داشته باشد.

زبیر موتیوالا رییس دوره ای و خان جان الکوزی معاون اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان به نمایندگی از اعضای اتاق مذکور، بازنگری قرار داد تجاری “اپتا” (APTA) بین دو کشور و فراهم شدن سهولت های لازم تجاری برای سرمایه گذاران و تاجران دو کشور را یک ضرورت جدی عنوان کردند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *