• انتشار: ۳۰ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۳:۰۷
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 23715
پرینت

توزیع ۲ میلیون عینک برای دیدن کسوف در آمریکا

موسسات مختلف، عینک های مخصوصی را با لنزهای بسیار تاریک که چشم ها را در مقابل اشعه های آسیب زننده خورشید محافظت می کند، بین مردم تقسیم کرده اند.

موسسه علوم فضا که با ناسا کار می کند، گوگل و شرکت های دیگر بیش از ۲ میلیون عینک مخصوص را برای ۷۰۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور ارسال کردند که همه آنها به سرعت تقسیم شدند. اما با نزدیک شدن کسوف این عینکها هم کمیاب شده اند.

موزه هوا و فضا موسسه فرهنگی هنری اسمیتزونین در واشنگتن دی سی نیز برنامه های متعددی در مورد این کسوف دارد، از جمله؛ برنامه ای برای ساختن یک وسیله دست ساز ایمن برای مشاهده کسوف.

اما حتی با برنامه ترین و مجهز ترین افراد که اتاقهای هتل هایشان را از پیش گرفته اند و عینکهای مخصوصشان نیز آماده هستند، با یک عامل متغیر روبرو هستند و آن وضعیت غیر قابل پیش بینی و غیر قابل تغییر آب و هوای کره زمین در آن روز است.

ابرها می توانند این نمایش فضایی را بپوشانند، اگرچه نمی‌ توانند خللی در تاریکی ناگهانی در یک بعد از ظهر ایجاد کنند.

وضعیت هوا در مسیر ۴۸۰۰ کیلومتری این کسوف در آمریکا متفاوت خواهد بود و تارنماهای پیش بینی وضع هوا مراجعان بسیاری خواهند داشت. میلیونها آمریکایی هیجان زده دعا می کنند که الگوی بارانهای بعد از ظهری روزهای تابستانی در میانه آمریکا و سواحل شرقی آن، در روز ۲۱ اوت تغییر کند.

کسوف و هیجان در آمریکا

اتاق های هتلها در شهرهایی که در مسیر کسوف کامل قرار دارند، از غرب تا شرق آمریکا، همگی پر شده اند. مقامات محلی شهرها در مورد راهبندانهای شدید هشدار می دهند.

کسوف کامل خورشید در ۲۱ اوت در آمریکا، برای آنان که در مسیر سایه کامل ماه به عرض ۱۱۳ کیلومتر قرار دارند و روزشان برای چند دقیقه به شب تبدیل خواهد شد، به یک واقعه ملی در آمریکا بدل شده است.

حدود ۱۲ میلیون نفر در این مسیر زندگی می کنند و میلیونها نفر به این مسیر سفر می کنند.

برای بسیاری از آمریکاییان این یک فرصت منحصر به فرد در زندگیشان خواهد بود که قدرت خارق العاده و مکانیزم پیچیده جهان را به چشم خود ببینند. برای بسیاری از دانشمندان این کسوف فرصت نادری خواهد بود تا اطلاعاتی را که در شرایط دیگر به آن دسترسی ندارند، جمع آوری کنند.

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، ناسا، که در روز کسوف آن را به طور زنده پخش خواهد کرد اعلام کرده است: “مسیر طولانی و کم نظیر این کسوف فرصتی بیسابقه را برای سرتاسر کشور فراهم می کند تا دانشمندان بتوانند خورشید، ماه، زمین و تعامل آنها را مورد مطالعه قرار دهند.”

یکی از موضوعات مورد توجه دانشمندان، مطالعه بخش پایینی اتمسفر خورشید یا کورونا (corona) خواهد بود.

اطلاعات در مورد این بخش کلید دریافت فرآیندهای خورشیدی بسیاری خواهد بود، از جمله اینکه چرا اتمسفر خورشید اینقدر گرمتر از سطح آن است. این می تواند به درک فرآیندی که به موجب آن خورشید مرتبا مواد خورشیدی و رادیو اکتیو خود را ارسال می کند، که می تواند بر طبیعت، فضا، فضاپیما ها، سیستمهای ارتباطی و فضانوردان در مدار اثر بگذارد، کمک کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *