• انتشار: ۹ حمل ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۷:۰۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 19709
پرینت

توزیع شناسنامه های الکترونیکی به زودی آغاز می شود

اداره ثبت و احول نفوس اعلام کرد که بر اساس زمانی که رئیس جمهوری برای توزیع شناسنامه های الکترونیکی مشخص کرده بود، شناسنامه ها توزیع می شود.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری حدود یک ماه پیش با تعدیل ماده ای و درج واژه افغان به عنوان ملیت و قومیت فرمان صدور شناسنامه ها را صادر کرد. در جلسه ی ۳۰ حوت که با حضور رهبران حکومت برگزار شده بود، گفته شد که باید در ۹۰ روز آینده شناسنامه ها توزیع شود.

همایون محتاط، رئیس کل اداره ثبت احوال نفوس امروز چهارشنبه در نشستی خبری گفت که این اداره براساس زمانی که رئیس جمهوری برای توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی تعیین کرده، توزیع این شناسنامه‎ها را آغاز می‎کند.

آقای محتاط همچنین گفت که براساس قانون ثبت احوال نفوس، از ۳۶ نوع اطلاعاتی که در بانک اطلاعاتی ثبت احوال نفوس وجود دارد، هشت نوع آن در شناسنامه‎های الکترونیک درج می‎شود. به گفته او، این اطلاعات شامل ملیت و قومیت شهروندان هم می‎شود.

آقای محتاط افزود که در آغاز شش ماه به عنوان توزیع آزمایشی شناسنامه‎های الکترونیکی در نظر گرفته شده است. در این مدت برای ۵۰۰ هزار نفر در کابل، یکی از ولایت‎ها و یکی از سفارتخانه‎های افغانستان در خارج از کشور شناسنامه توزیع خواهد شد.

به گفته او، پس از پایان دوره آزمایشی، برنامه سراسری توزیع شناسنامه‎های الکترونیک ریخته خواهد شد.

رئیس کل اداره ثبت احوال نفوس همچنین گفت که برای آغاز این برنامه تصمیم گرفته شده که کارمندان جدیدی از طریق کمیسیون اصلاحات اداری استخدام شوند.

او افزود که به استخدام کارمندانی که در دو سال گذشته با این اداره برای توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی استخدام شده بودند، اولویت داده می‎شود، ولی استخدام مجدد آن‎ها الزامی نیست.

آقای محتاط همچنین گفت که برگزاری دو جلسه در سطح کابینه در مورد توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی بیانگر آن است که دولت برای انجام کار اراده نیرومندی دارد.

رئیس اداره ثبت احوال نفوس تأکید کرد که موضوع مالی برنامه توزیع شناسنامه‎های الکترونیکی نسبت به نگرانی‎هایی که او آن‎ها را “ناموجه” خواند، اولویت دارد.

اشاره او به جنجال‎ها بر سر درج ملیت و قومیت در شناسنامه‎های الکترونیکی است.

حالا بحث دیگر این است که اسامی کدام اقوام در شناسنامه‌ها ذکر شود. قانون اساسی تنها ۱۴ قومیت را به رسمیت می‌شناسد، در حالی که شمار کل اقوام بسیار بیشتر از آن است.

سرور دانش، معاون رئیس جمهوری گفتکه “هر گونه تصمیم در مورد اقوام قابل ذکر در تذکره الکترونیکی باید در کابینه مورد بحث قرار گیرد و به عنوان یک مصوبه به تصویب کابینه برسد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *