• انتشار: 22 آگوست 2019
  • ساعت: 15:25
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 36986
پرینت
جمهوری خواهان امریکا:

توافق نامه صلح امریکا با طالبان باید لغو شود

گروهی از سیاستمداران جمهوری خواه امریکا از دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور خواستند توافقنامه صلح با طالبان را هرچه زودتر لغو کند.

لیزچینی عضو کانگریس امریکا، فرمانده سابق گارد هوایی امریکا، ایدم کینزینگر، ایلینوی از سیاست مداران مشهور جمهوری گفته‌اند اگر ترمپ توافقنامه صلح با طالبان را لغو نکند، به این معنا است که او در برابر داعش و القاعده باخته است.

لیز چینی در یک مقاله که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده نوشته، امریکا نباید توفقنامه سیاسی را امضا کند که به طالبان امتیاز بیشتر داده شده باشد و بر بنیاد آن تروریستان یک بار دیگر برای حمله بر امریکا صاحب پناه‌گاه شوند.

او در این مقاله تاکید کرد “ترامپ باید در امتیازات مبادله شده حساب خود را با طالبان برابر سازد؛ آنها مردمی اند که اسامه بن لادن طراح اصلی حمله بر امریکا را پناه داده بودند؛ آنها همواره همکاری با القاعده را انکار کرده‌اند، ولی حقیقت این است که القاعده بار دیگر کمک‌های خود را به امارت استبدادی این گروه سرازیر خواهد کرد و طالبان نیز به آنان پناه خواهند داد.”

لیز چینی بیان داشت آقای ترامپ باید تمامی جزئیات توافقنامه با طالبان را منتشر کند تا مردم امریکا بدانند که چرا و برای چه با این گروه توافقنامه امضا می‌شود.

جمهوری خواهان دیگر نیز از این موقف لیزچینی حمایت کرده و به ترامپ هشدار داده‌اند، توافقنامه‌ای که احتمالاً سبب تقویت دوباره تروریستان می‌شود را لغو کند.

ایدم کینزینگر و ایلینوی دو عضو دیگر عضو جمهوری خواهان نیز گفته اند از چنین موضعی حمایت کرده و بر این باور اند که خروج نظامی امریکا از افغانستان، این کشور را با وضعیتی که پس از خروج نیروهای امریکایی در عراق به وجود آمده بود، مواجه خواهد کرد.

ایلینوی با تاکید از دونالد ترامپ خواسته که اشتباه بارک اوباما در عراق را تکرار نکرده؛ بلکه باید اندکی فکر کند.

فشارهای سیاسی در حالی بر رییس جمهور امریکا وارد می‌شود که احتمالاً هفته آینده توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان امضا شود.

زلمی خلیلزاد دو روز پیش از برگشت به قطر و آغاز دور نهم مذاکره با طالبان خبر داد. او ابراز امیدواری کرد که مسایل باقی مانده در این دور مذاکرات نهایی شده و توافقنامه صلح امضا خواهد شد.

بر بنیاد توافقنامه احتمالی امریکا و طالبان، دولت ترامپ تمامی نظامیان امریکایی را از افغانستان خارج می‌کند و در مقابل طالبان تعهد کرده که از خاک افغانستان اجازه نمی‌دهد هیچ تهدیدی از خاک افغانستان متوجه امریکا و متحدانش شود.

اما؛ دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا به روز سه‌شنبه(۲۰ اگیست)، اعلام کرد که با خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، حضور استخباراتی را در این کشور تقویت می‌بخشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *