• انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۴۸
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29355
پرینت
در سفر رئیس جمهور به دهلی صورت گرفت

توافق افغانستان و هند بر ارتقای روابط و همکاری های بیشتر

ارتفاء سطح روابط دوجانبه به روابط استراتیژیک و سرمایه گذاری هند در بخشهای مختلف از جمله توافقاتی بود که در سفر غنی به دهلی نو صورت گرفت.

اشرف غنی،‌ رئیس جمهور و نارندا مودی نخست وزیر هند در دهلی نو دیدار و در مورد مسائل مختلف گفتگو نمودند.
در این دیدار در خصوص تقویت روابط دوستانه و همکاری‌های دوجانبه میان افغانستان و هند، مبارزه مشترک با تروریسم، توسعۀ همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی، اتصال منطقه، توسعه دهلیز هوایی افغانستان-هند، تحصیلات عالی و حرفه‌ای و آنلاین و همچنان روی سرمایه‌گذاری مشترک روی بخش‌های مختلف افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند.
رئیس جمهور در این دیدار ضمن تشکر از دعوت رسمی به هند و استقبال از هئیت افغانستانی تشکر کرد و گفت: مناسبات دوستانه هند و افغانستان در حال توسعه و افزایش است.
رئیس جمهور افغانستان برگزاری نمایشگاه مشترک سرمایه گذارن افغان_هند را برای رشد اقتصادی افغانستان مهم دانسته و افزود: کمک های هند در بخش زیرساخت در افغانستان رفاه و توسعه را در این کشور به همراه داشته است.
همچنین در این دیدار نخست وزیر هند گفت: هند آماده است در بخش های مختلف از جمله ساخت سد شاه توت، انرژی آفتابی،‌آب آشامیدنی و لوله کشی در روستاها، حمل و نقل و اعطای هزار دستگاه ملی بس و .. به افغانستان کمک مالی و فنی کند

مودی افزود: برنامه اعطای بورسیه به دانشجویان افغانستان تا ۵ سال آینده تمدید شده و نظامیان افغانستان در هند آموزش خواهند دید.

وی یادآور شد: به زودی وزیرخارجه هند به کابل سفر کرده و در مورد روابط راهبردی کابل و دهلی نو تبادل نظر خواهند کرد.

در این دیدار دو طرف در مورد گسترش دهلیز هوایی میان هند و افغانستان و همچنین گسترش پروازهای هرات به امرتسر، تولید سنگ‌های قیمتی، صادرات و تولید دارو نیز توافق کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *