• انتشار: ۲۵ سرطان ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۵:۲۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35979
پرینت
نی حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان:

تهدید علیه رسانه ها باید از سوی حکومت جدی گرفته شود

نی حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان، از شکنندگی وضعیت رسانه‌ها ابراز نگرانی کرده از حکومت می خواهد این تهدیدها را جدی بگیرد.

نی امروز سه‌شنبه ۲۵ سرطان در اعلامیه‌یی از حکومت می‌خواهد تامین امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران را در اولویت کار‌های خویش قرار دهد.

این نگرانی‌ها درحالی ابراز می‌شود که در یک هفتۀ اخیر، شاهد کشته شدن یک کارمند رسانه، بسته شدن یک رادیوی محلی و استعفای دو خبرنگار به دلیل تهدید‌های طالبان بوده‌ایم.

نی می‌گوید هر چند در شش ماه نخست سال روان میلادی، شاهد کاهش خشونت‌ها در برابر خبرنگاران نبست به شش ماه سال گذشتۀ میلادی بودیم؛ اما تهدیدی که از سوی طالبان در تاریخ سوم سرطان صورت گرفت، وضعیت را تغییر داد.

در حملۀ مهاجمان به یکی از نهاد‌های وزارت دفاع در ناحیۀ شانزدهم کابل، یک کارمند تلویزیون شمشاد کشته و هفت کارمند دیگر آن زخم برداشتند. عبدالرووف ایمل‌زی از کارکنان امنیتی تلویزیون خصوصی شمشاد در جریان درگیری مهاجمان انتحاری با نیروهای امنیتی ‌کشته شد.

در همین حال، نادرشاه صاحب‌زاده گردانندۀ برنامه‌های ادبی و اجتماعی رادیویی محلی «گردیز غږ» از سوی تفنگ‌دارانی که شناخته نشدند، کشته شد.

نادرشاه شام روز جمعه تاریخ ۲۱ سرطان ناپدید گردیده و ساعت هشت صبح شنبه ۲۲ سرطان، نیروهای امنیتی جسدش را در منطقۀ باغ پیر شهر گردیز در حالی پیدا کردند که چشم‌هایش برون شده و به گونۀ بی‌رحمانه‌ به قتل رسیده بود. با کشته شدن صاحب‌زاده، این هفتمین قربانی رسانه‌های افغانستان در سال روان میلادی است.

تهدیدها از سوی گروه طالبان، سبب شد دو کارمند یک رادیوی محلی در ولایت ارزگان مجبور به استعفا از کار خبرنگاری شدند.

یک رادیوی محلی در ولایت غزنی نیز، پس از تهدید‌هایی که گفته می‌شود از سوی طالبان دریافت کرد، مجبور به توقف نشراتش گردید. رادیو سما در ولایت غزنی پس از آن نشراتش را متوقف کرد که به گفتۀ مدیر این رادیو تهدید‌های از سوی گروه طالبان دریافت کرد.

عبدالمجیب خلوتگر رییس اجرایی نی می‌گوید: «پس از تهدید طالبان، شاهد کشته شدن دو کارمند رسانه و بسته شدن یک رادیو بودیم، این نگرانی ما را نسبت به مصونیت رسانه‌ها و خبرنگاران افزایش داده است. در وضعیت کنونی که تهدید جدی متوجه رسانه‌ها است، این نگرانی نیز به وجود می‌آید که هر کس و یا گروهی می‌تواند در مقابل رسانه‌ها دست به خشونت زده و آخر روز عملش را به گروه طالبان نسبت دهد.»

نی یک بار دیگر تاکید می‌کند حکومت افغانستان مکلف است تامین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها را در اولویت کار‌هایش قرار دهد، تا باشد به نیاز‌های مبرم کنونی پاسخ داده شود، در غیر آن پاسخ‌گوی هر نوع عواقب بد این مهم، حکومت خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *