• انتشار: 28 ژانویه 2019
  • ساعت: 17:32
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31865
پرینت
خلیل زاد در دیدار با مقامات دولت وحدت ملی

تنها راه حل برای رسیدن به صلح دوامدار، مذاکرات بین الافغانی می باشد

زلمی خلیل زاد در دیدار با مقامات دولت وحدت ملی گفت که موضوع حکومت موقت به گونه کامل نادرست است و در این صحبت ها هیچگونه بحثی روی آن صورت نگرفته است و در صلاحیت و مسئولیت من هم نمی باشد، موضوع صلاحیت من این است که تنها زمینۀ مذاکرات بین الافغانی را فراهم نمایم.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای از دیدار و گفتگوی زلمی خلیل زاد با اشرف غنی رئیس جمهور و مقامات دولت وحدت ملی خبر داده است.

در خبرنامه ارگ آمده است: داکتر زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا در خصوص صلح افغانستان شام روز گذشته جزئیات گفتگوها در دوحه پایتخت قطر با طالبان را با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و سایر اعضای حکومت شریک ساخت.

داکتر خلیلزاد ضمن ارائه معلومات به مقامات حکومت افغانستان، معلومات نادرست و شایعات نشر شده از سوی رسانه های داخلی و بین المللی در خصوص مذاکرات با طالبان در دوحه را رد کرده، گفت که در مورد ساختار نظام آیندۀ افغانستان با طالبان هیچگونه گفتگو و بحثی صورت نگرفته است.

وی افزود که موضوع حکومت موقت به گونه کامل نادرست است و در این صحبت ها هیچگونه بحثی روی آن صورت نگرفته است و در صلاحیت و مسئولیت من هم نمی آید، موضوع صلاحیت من این است که تنها زمینۀ مذاکرات بین الافغانی را فراهم نمایم.

داکتر خلیلزاد خاطرنشان کرد که با طالبان تنها روی مسئله آتش‌بس بحث نموده، اما تا هنوز در این خصوص کدام پیشرفتی صورت نگرفته است.

داکتر خلیلزاد گفت که در مذاکره با طالبان، امریکا با تأکید گفته است که برای رسیدن به صلح دوامدار، یگانه راه حل، مذاکرات بین الافغانی می باشد.

وی افزود که طالبان خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان شده اند، اما تا هنوز  جانب امریکا با آنان در این خصوص به هیچگونه توافقی نرسیده است. وی افزود: اگر در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان هر گونه تصمیمی گرفته شود، در زمان معینۀ آن در هماهنگی با دولت افغانستان تحت بحث تفصیلی قرار می گیرد.

داکتر خلیلزاد در مورد اینکه آیا طالبان در خصوص مذاکرات بین‌الافغانی تصمیم می گیرند و یا خیر، گفت که برای تعقیب موضوعات باقی مانده باز هم با طالبان دیدار خواهد کرد.

در اخیر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، از داکتر زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا به خاطر شریک نمودن گزارش متذکره تشکر کرد و تلاش های ایالات متحدۀ امریکا را برای آغاز مذاکرات بین الافغانی مورد ستایش قرار داد.

در همین حال محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری در بیانه‌ای به‌مناسبت گفتگوهای صلح از گروه طالبان خواست که با دولت افغانستان “مذاکرات جدی” را آغاز کند، چرا که افغانستان “صلح فوری ولی باتدبیر” می‌خواهد.

رئیس جمهوری افزود: “تعهد ما این است که صلح را تأمین کنیم و جلو هرگونه فاجعه احتمالی و فروپاشی را بگیریم.”

آقای غنی شب گذشته با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان دیدار کرد. آقای خلیلزاد شش روز با نمایندگان طالبان در قطر درباره صلح افغانستان گفت‌وگو کرده بود. بعد از این دیدار هم طالبان و هم طرف آمریکا اعلام کردند که به پیشرفت‌های دست یافته‌اند.

آقای غنی همچنین گفت:”از طالبان می‌خواهم که از برنامه‌های شوم بیگانه‌ها بیرون شوند، اراده افغانی خود را تمثیل کنند و به خواسته‌های افغان‌ها لبیک بگویند.”

آقای غنی به صلح با مالکیت افغانستان تأکید کرد و گفت نمی‌خواهد که اشتباهات گذشته در روند صلح تکرار شود.

آقای غنی افزود که به عنوان رهبر افغانستان “از نقش فعلی منطقه و جهان آگاهی دارم و این را نیز می‌دانم که خطرها و تهدیدات احتمالی بعد از موافقه صلح کدام‌هایند.”

او اضافه کرد که به این دلیل به “صلح با تدبیر” تأکید می‌کند که می‌خواهد تجربه زمان دکتر نجیب الله، در افغانستان تکرار نشود.

او گفت که “ما همه می‌دانیم که او (نجیب الله) چگونه فریب داده شد. سازمان ملل به او تضمین تامین صلح را داده بود، اما متاسفانه به فاجعه انجامید.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *