• انتشار: ۳ ثور ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۳:۳۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33970
پرینت
کمیسیون مستقل حقوق بشر:

تلفات غیرنظامیان در سال گذشته خورشیدی ۱۹ درصد افزایش یافته‌است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز (سه‌شنبه ۳ ثور) اعلام کرد که میزان تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در این کشور در مقایسه با سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ۱۹ درصد افزایش یافته‌است.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر، با ارائهٔ گزارش تلفات غیرنظامیان در یک سال گذشته (۱۳۹۷ خورشیدی) در افغانستان، همچنان گفت در مجموع ۱۱ هزار و ۲۱۲ غیرنظامی در سال گذشته در کشور کشته یا زخمی شده‌اند در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۶خورشیدی به ۹ هزار و ۴۱۳ نفر می‌رسید.
وی این آمار را نگران‌کننده خوانده، تصریح کرد از این مجموع، سه هزار و ۳۲ نفر کشته و هشت هزار و ۱۸۰ نفر دیگرشان زخمی شده‌اند.
به گفتهٔ خانم سمر از نگاه جنسیت و سن این تعداد افراد غیرنظامی، هفت هزار و ۷۰۹ نفر آن مرد، ۹۳۳ نفر آن زن و دو هزار ۴۵۲ نفر دیگر آن کودک می‌باشند.
وی همچنان افزود که جنسیت ۱۱۸ نفر دیگر نیز مشخص نشده‌است.
رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت که تلفات غیرنظامیان به ترتیب در حوزهٔ جنوب – غرب، شرق، مرکز، شمال – شرق، جنوب، غرب و شمال کشور بوده‌است.
وی همچنان با اشاره به عاملان تلفات غیرنظامیان در کشور افزود که ۵۳ درصد آن از سوی طالبان، ۱۱٫۹ درصد آن از طرف نیروهای امنیتی و نیروهای بین‌المللی در افغانستان و ۱۲٫۵ درصد دیگر آن نیز از سوی گروه داعش صورت گرفته‌است.
سمر تأکید کرد که ۲۱ درصد دیگر تلفات غیرنظامیان در سال گذشته را کس و گروهی بر عهده نگرفته‌است.
رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همچنان با اشاره به نوعیت حوادث افزود که ۲۷ درصد غیرنظامیان در حملات انتحاری، ۲۰٫۲۵ درصد آن در درگیری‌های زمینی طرف‌های جنگ، ۱۹٫۱۹ درصد آن در حملات راکتی، ۱۶٫۳۵ درصد آن در انفجار ماین‌های کنارجاده‌ای و ۸٫۵ درصد آن در حملات هوایی کشته و زخمی شده‌اند.
وی افزود که ۸۴۷ نفر دیگر در قتل‌های فردی و ۸۸ نفر دیگر نیز در جریان عملیات شبانه کشته شده‌اند.
به گفتهٔ سیما سمر، حمله بر رسانه‌ها و خبرنگاران نیز در سال گذشته، ۲۴ کشته و ۲۰ زخمی بر جای گذاشته‌است و ۲۷ خبرنگار دیگر نیز در جریان سال ۱۳۹۷ مورد توهین و لت‌وکوب قرار گرفته‌اند.
در همین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت افغانستان خواست که به تمام نیروهای امنیتی قوانین بین‌المللی بشردوستانه را تدریس کند، به فرهنگ معافیت پایان دهد و مسئولانی که در جلوگیری از تلفات غیرنظامیان غفلت کرده‌اند، مجازات کند.
این کمیسیون همچنین از طرف‌های درگیر جنگ نیز خواست که قوانین بین‌المللی را مراعات کرده و به‌خاطر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان آتش‌بس اعلام کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *