- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان ۲۳ درصد کاهش یافته است

براساس یافته‌‌های این گزارش در‌ چهار ماۀ نخست سال جاری میلادی، ۱۷۷۳  نفر به شمول ۵۸۱ کشته و ۱۱۹۲ به عنوان تلفات افراد ملکی به ثبت رسیده‌است..

این تعداد در مقایسه با  زمان مشابه در سال گذشته ۲۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد و از سال۲۰۱۳ بدینسو، پائین ترین آمار تلفات در چهارماه نخست سال به شمار می‌رود.

 رقم کلان تلفات یعنی ۵۸۲ مورد مربوط به تلفات کودکان می‌باشد که در آن ۱۵۰ کودک کشته و ۴۳۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.
 
در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۹، یوناما چهار مورد حملات انتحاری را ثبت کرده‌است که سبب تلفات ۱۷۸ تن غیرنظامی شده‌است. این درحالی‌است که در زمان مشابه در سال ۲۰۱۸ در حدود ۱۹ رویداد ثبت شده بود که ۷۵۱ فرد ملکی تلفات در پی داشت.

یوناما ۳۹ درصد تلفات غیرنظامیان را به طالبان، ۱۲ درصد را به داعش، ۱۷ درصد تلفات را به نیروهای ملی امنیتی افغانستان و ۱۳ درصد را به نیروهای بین‌المللی، نسبت می‌دهد.

ادامۀ هدف قرار گرفتن غیر نظامیان و افزایش در تلفات ناشی از استفاده مواد منفجره تعبیه شده‌یی نوع غیر انتحاری توسط عناصر مخالف دولت و همچنان افزایش قابل ملاحظه در تلفات برخاسته از حملات هوایی و عملیات‌های بازرسی عوامل اصلی تلفات، گفته شده‌اند.
 
دراین گزارش از درگیری‌های زمینی که باعث تقریبا یک سوم مجموع تلفات شده‌است به عنوان مهمترین عامل تلفات غیرنظامیان یاد شده‌است.