• انتشار: 3 آگوست 2019
  • ساعت: 14:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36530
پرینت
سازمان ملل:

تلفات غیرنظامیان در افغانستان در یک ماه اخیر به بالاترین سطح خود رسیده است

در گزارش یوناما که امروز (شنبه، ۱۲ اسد) منتشر شد، آمده است در ماه جولای سال جاری میلادی بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرد در ماه گذشته‌ی میلادی (جولای) تلفات غیرنظامیان در افغانستان به بیش‌ترین سطح خود در مقایسه به دیگر ماه‌های امسال رسیده است.

در گزارش یوناما که امروز (شنبه، ۱۲ اسد) منتشر شده، آمده است در ماه جولای سال جاری میلادی بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

براساس گزارش، تلفات غیرنظامیان در ماه جولای بیش‌تر از هر ماه دیگر در سال جاری میلادی و نیز بیش‌تر از آمار ثبت‌شده در هر ماه از ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی به این طرف بوده است.

یوناما خاطرنشان کرد عامل اصلی افزایش تلفات غیرنظامیان در ماه جولای، عناصر ضد دولتی بوده‌اند.

تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت با تشدید تلاش‌های صلح در هفته‌های اخیر، درگیری‌ها نیز شدت یافته و از غیرنظامیان قربانی گرفته است.

یاماموتو از تمامی طرف‌های درگیر خواست مسئولیت‌شان در راستای حفاظت از غیرنظامیان را انجام داده و به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بمانند.

از سویی هم یافته‌های گزارش یوناما نشان می‌دهد که حملات غیرقابل تفکیک طالبان در مراکز شهرها در برابر اهداف نظامی و نیروهای امنیتی افزایش یافته است.

در این گزارش از حمله‌ی طالبان بر ریاست لوژستیک و انجنیری وزارت دفاع، حمله‌ی طالبان بر فرماندهی پولیس قندهار، حمله‌ی طالبان بر یک مرکز امنیت ملی در شهر غزنی، حمله‌ی انتحاری در برابر دانشگاه کابل، حمله بر دفتر «روند سبز افغانستان» در کابل، برخورد یک بس مسافربری با ماین کنار جاده‌ای در بزرگ‌راه هرات-قندهار و… به‌عنوان رویدادهای خونین در ماه جولای یاد شده که از غیرنظامیان قربانی گرفته است.

یافته‌های گزارش یوناما همچنان نشان می‌دهد تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای طرفدار دولت نیز در سطح قابل توجهی باقی مانده است. در این گزارش از حمله‌ی نیروهای افغان بر یک مرکز صحی در ولسوالی دایمرداد ولایت میدان‌وردک و حمله‌ی هوایی نیروهای طرفدار دولت در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس به‌عنوان نمونه یاد شده است.

یوناما همچنان هدف قراردادن عمدی غیرنظامیان را یک جنایت جنگی خوانده است.

تلفات غیرنظامیان در غزنی

در همین حال دفتر مطبوعاتی والی غزنی اعلام کرد در یک ماه گذشته در ۷۹ رویداد امنیتی به‌شمول عملیات‌های زمینی و هوایی نیروهای امنیتی افغان و نیروهای خارجی در مرکز و ولسوالی‌های مختلف این ولایت ۱۹ غیرنظامی کشته و ۱۹۳ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در اعلامیه‌ی این دفتر که امروز منتشر شده، آمده است در این رویدادهای امنیتی ۱۴۸ جنگ‌جوی گروه طالبان به‌شمول هفت فرمانده و سردسته‌ی این گروه نیز کشته و ۴۸ نفر دیگرشان زخمی شده‌اند.

همچنان در یک ماه گذشته در غزنی ۱۶ نیروی دولتی به‌شمول فرمانده لوای سوم ارتش ملی و سرپرست فرماندهی پولیس ولسوالی خوگیانی کشته و ۴۷ نیروی دولتی دیگر زخمی شده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *