• انتشار: ۵ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۶:۳۷
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32634
پرینت
گزارش تازه یوناما نشان می‌دهد

تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال ۲۰۱۸ به بالاترین میزان خود رسیده است

براساس گزارش تازه دفتر سازمان ملل در افغانستان(یوناما) میزان تلفات افراد ملکی در افغانستان در سال ۲۰۱۸ به بیشترین حد خود رسیده‌است.

براساس این گزارش در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۸۰۴ غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند که ۹۲۷ تن آن کودک بوده‌اند.

گزارش می‌افزاید ۶۳ درصد تلفات را گروه‌های مسلح مخالف دولت بر غیرنظامیان وارد کرده‌اند که در این  میان سهم طالبان ۳۷ درصد، سهم داعش ۲۰ درصد و سهم گروه‌های نامشخص ۶ درصد بوده است.

براساس این گزارش مجموع کشته و زخمی‌های سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۰۹۹۳ تن بوده که از این میان ۳۷۰۴ تن کشته و ۷۱۸۹ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

گزارش می‌افزاید که مجموع تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۱ درصد افزایش یافته و رقم کشته‌شدگان نیز ۵ درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش، دلیل افزایش تلفات غیرنظامیان در سال گذشته، افزایش حمله‌های انتحاری، افزایش حمله‌های هوایی و عملیات جستجوی نیروهای طرفدار حکومت بوده است.

تدامیچی یاماموتو، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان می‌گوید، افزایش آمار قربانیان در افغانستان غیرقابل پذیرش و تکاندهنده است. او از گروه‌های درگیر خواست که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان باید اقدام‌های فوری را روی دست گیرند.

به گفتۀ یاماموتو، در یک دهۀ گذشته بیش از ۳۲ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و نزدیک به ۶۰ هزار غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده‌اند.

او می‌افزاید که بهترین راه برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان پایان درگیری و پی‌گیری تلاش‌های صلح در افغانستان است.

میشل بشلت عضو عالی دفتر حقوق بشر سازمان ملل نیز می‌گوید که افزایش تلفات کودکان در سال گذشته تکان‌دهنده بوده و بسیاری از کودکان از آموزش و تسهیلات پزشکی محروم شده‌اند.

بشلت از گروه‌های درگیر در جنگ افغانستان می‌خواهد که به قوانین بین‌المللی احترام گذاشته و زندگی غیرنظامیان را با خطر مواجه نکنند.

گزارش یوناما می‌افزاید که در سال گذشته ۴۲ درصد تلفات غیرنظامیان در اثر انفجار حمله‎های انتحاری و غیرانتحاری بوده است که در نتیجۀ آن‌ها ۲۸۰۹ تن غیرنظامی (۸۸۶ کشته و ۱۹۲۳ زخمی) کشته و زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش، مخالفان مسلح دولت در سال گذشته ۶۵ حمله انتحاری انجام داده‌اند که ۲۱ حملۀ آن به طالبان و ۳۶ حملۀ دیگر نیز به گروه داعش نسبت داده شده است. گزارش می‌افزاید که حملات عمدی طالبان به غیرنظامیان در سال ۲۰۱۸ دو برابر شده است.

گزارش می‌گوید که تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای طرفدار دولت در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۴ درصد افزایش یافته است که بیشترین این تلفات (۱۱۸۵ کشته و ۱۴۲۷ زخمی) در نتیجۀ حمله‌های هوایی بوده و زنان و کودکان دو سوم قربانیان را تشکیل می‌دهند.

براساس این گزارش، در حملات نیروهای بین‌المللی در سال گذشته ۴۰۶ غیرنظامی کشته و ۲۶۸ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

گزارش می‌افزاید که تلفات کودکان در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۸ درصد (۹۲۷ کشته و ۲۱۳۵ زخمی) بوده است و تلفات زنان نیز در این سال ۱۰ درصد (۳۵۰ کشته و ۸۰۲ زخمی) ذکر شده است که اکثر این تلفات در نتیجۀ حمله‌های مخالفان مسلح دولت رخ داده است.

در گزارش آمده است که هرچند تعداد مجموعی تلفات کودکان در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال پیش از آن ۳ درصد کاهش یافته؛ اما در سال ۲۰۱۸ رقم کودکان کشته شده بیشتر از هر سال دیگری بوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *