• انتشار: ۲۸ میزان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۶:۳۳
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 14537
پرینت
سازمان ملل:

تلفات غیرنظامیان از سوی نیروهای امنیتی ۴۲ درصد افزایش یافته است

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارشی نوشته است که طی ۹ ماه اول سال جاری میلادی، تلفات غیرنظامیان در افغانستان از سوی نیروهای امنیتی و طرفدار دولت، ۴۲ فیصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

این دفتر می افزاید که تلفات غیرنظامیان در افغانستان طی ۹ ماه اول سال جاری میلادی، همچنان بالا و نگران کننده بوده است، اما نسبت به سال گذشته، یک درصد کاهش را نشان می دهد.

از این میان، ۶۱ فیصد این تلفات از سوی گروه های شورشی و مخالفت دولت، ۲۳ فیصد توسط نیروهای امنیتی و طرفدار دولت و مابقی توسط عوامل ناشناس رقم خورده است.

اما تلفات غیرنظامیان که توسط نیروهای امنیتی و طرفدار دولت صورت گرفته است، نسبت به سال گذشته آن، ۴۲ فیصد افزایش داشته است.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان در این ۹ ماه، (۸۳۹۷) مورد تلفات غیرنظامیان را به ثبت رسانیده است که ۲۵۶۲ تن جانشان را از دست داده اند و ۵۸۳۵ تن دیگر زخمی شده اند.

براساس گزارش دفتر سازمان ملل، گروه های شورشی و مخالف دولت، مسبب ۶۱ فیصد از کل تلفات مستقیم غیرنظامیان طی این ۹ ماه بوده اند.

این گروه ها ۵۱۴۳ مورد تلفات غیرنظامیان را مسئول می باشند که از این میان، ۱۵۶۹ نفر جانشان را از دست داده اند و ۳۵۷۴ تن دیگر از سوی این شورشیان زخمی شده اند.

اما نکته قابل توجه این است که آمار تلفات غیرنظامیان توسط گروه های مخالف دولت و شورشی، نسبت به سال گذشته در همین مدت، ۱۲ فیصد کاهش داشته است.

این در حالیست که نیروهای امنیتی و گروه های طرفدار دولت مسبب ۲۳ فیصد از کل تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه اول سال جاری میلادی هستند، که نسبت به سال گذشته، ۴۲ فیصد افزایش داشته اند.

این نیروها ۱۸۹۷ مورد تلفات غیرنظامیان را به خود اختصاص داده اند، که از این میان، ۶۲۳ تن کشته و ۱۲۷۴ تن دیگر زخمی شده اند.

دفتر سازمان ملل متحد علت این افزایش را ناشی از استفاده از سلاح های شلیک غیرمستقیم و حملات هوایی می داند.

آمار تلفات غیرنظامیان در 9 ماهه اول سال جاری میلادی

درگیری های زمینی میان نیروهای طرفدار دولت و مخالفت دولت که همواره بیشترین آمار تلفات غیرنظامیان را به خود اختصاص می دهد، این بار نیز، مسبب ۳۲۵۴ مورد تلفات غیرنظامیان شده است. از این میان ۸۲۹ تن کشته شده و ۲۴۲۵ تن دیگر زخمی شده اند.

این رقم با افزایشی ۱۸ فیصدی نسبت به سال قبل، ۳۹ فیصد کل آمار تلفات غیرنظامیان در ۹ ماهه اول سال میلادی جاری را به خود اختصاص می دهد.

لازم به ذکر است که ۱۱ فیصد تلفات غیرنظامیان طی این مدت، ناشی از درگیری های زمینی میان نیروهای طرفدار دولت و مخالف دولت بوده است، که سازمان ملل متحد مشخص نتوانسته مسئولیت این تلفات غیرنظامیان به عهده کدام جناح است.

مواد انفجاری به جا مانده در میدان های جنگ نیز، ۵ فیصد کل آمار تلفات این ۹ ماهه را به خود نسبت می دهد.

براساس گزارش دفتر سازمان ملل، افزایش جنگ های زمینی مستقیما به افزایش تلفات غیرنظامیان انجامیده است.

یاماموتو تداماچی نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل در افغانستان می گوید ” از آنجایی که جنگ بیشتر به مناطق غیرنظامیان کشیده شده است، کلیه طرف های درگیر در این جنگ ها باید تمامی موارد لازم به منظور محافظت از غیرنظامیان را در نظر بگیرند.”

وی افزود “دولت هر چه سریعتر باید سیاستی مشخص به منظور جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان را پیاده کند، و کلیه گروه های مخالف دولت و شورشی نیز فورا استفاده از سلاح هایی که قابلیت تفکیک هدف ندارند را متوقف کنند.”

گفتنی است که درگیری های زمینی میان نیروهای امنیتی و گروه های مخالف دولت همچنان بیشترین آمار تلفات غیرنظامیان را به خود اختصاص می دهد، و پس از آن، حملات انتحاری و مواد انفجاری به ترتیب، بیشترین آسیب را به غیرنظامیان وارد کرده اند.

آمارتلفات غیرنظامیان در 9 ماهه اول سال میلادی جاری

آمار تلفات غیرنظامیان در ۹ ماه اول سال های مربوط به ۲۰۰۹ الی سال ۲۰۱۶ که توسط سازمان ملل در افغانستان به ثبت رسیده است.

دفتر سازمان ملل همچنین از ادامه تلفات کودکان نیز اظهار نگرانی می کند.

براساس این گزارش سازمان ملل، طی ۹ ماهه اول سال میلادی جاری، ۲۴۶۱ مورد تلفات کودکان به ثبت رسید، که از این مان ۶۳۹ کودک جانشان را از دست داده، و ۱۸۲۲ تن دیگر زخمی شده اند.

این رقم نسبت به سال گذشته، ۱۵ فیصد افزایش یافته است.

از سویی دیگر، طی این مدت، ۸۷۷ مورد تلفات زنان نیز در درگیری ها مشاهده شده است، که از این میان ۲۴۰ تن جانشان را از دست داده اند و ۶۳۷ تن دیگر زخمی شده اند.

این رقم نسبت به سال گذشته، ۱۲ فیصد کاهش یافته است.

همچنین این گزارش موارد دیگری از قبیل تلفات غیرنظامیان ناشی از انفجار مواد منفجره کار گذاشته شده، و قتل های هدفمند را نیز به ثبت رسانیده است.

طی ۹ ماهه اول سال جاری میلادی، ۱۵۱۴ مورد تلفات غیرنظامیان بخاطر انفجار مواد منفجره به ثبت رسیده است که از این میان، ۴۹۶ تن کشته شده و ۱۰۱۸ تن دیگر زخمی شدند. این مورد نسبت به سال قبل، ۲۲ فیصد کاهش داشته است.

طی این مدت، قتل های هدفمند نیز ۸۳۵ مورد ثبت گردیده است، که از این میان، ۴۴۵ تن کشته شده و ۳۹۰ تن دیگر زخمی شدند. این مورد نسبت به سال گذشته، ۳۰ فیصد کاهش داشته است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *