• انتشار: 26 جولای 2019
  • ساعت: 10:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36290
پرینت
در گفت و گوی تلفنی غنی و پمپئو توافق شد

تلاش ها برای پایان دادن به جنگ در افغانستان باید تسریع شود

گفته می شود در صحبت تلفنی غنی و پمپئو که روز چهارشنبه هفته جاری صورت گرفت دو طرف بر تسریع تلاش ها برای پایان دادن جنگ در افغانستان به توافق رسیدند.

وزارت خارجۀ امریکا در یک خبرنامه می‌گوید پامپیو به رییس جمهور غنی اطمینان داده است هیچ تغییری در برنامه‌های رییس جمهور ترامپ در رابطه با جنوب آسیا به شمول تعهد امریکا راجع به خروج مشروط از افغانستان، نیامده است.

بر اساس خبرنامه، آقای پامپیو به رییس جمهور غنی خبر داده است که او جنرال جوزف دانفور، رییس ستاد ارتش مشترک ارتش امریکا، و زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژه برای روند صلح افغانستان را به کابل فرستاده است تا در مورد گام های بعدی در روند صلح با جزئیات صحبت کنند.

رییس جمهور غنی نیز از اقدام آقای پامپیو و بازدیدکنندگان استقبال کرده و تائید نمود که افغانستان متعهد به کار در کنار امریکا برای دست یافتن به یک افغانستان دموکراتیک، صلح‌آمیز و با ثبات که مرکزی برای هراس‌افگنی نباشد، می‌باشد.

تلاش امریکا برای موفقیت روند صلح، با تاریخ پیکارهای انتخابات ریاست جمهوری همزمان شده و دولت افغانستان مصمم است انتخابات را در تاریخ ۶ میزان برگزار کند. اما اولویت امریکا صلح است؛ صلحی‌که احتمالاً در پی آن انتخابات معلق شود.

تماس وزیر خارجۀ امریکا با رییس جمهور غنی پس از آن انجام می‌شود که روابط کابل و واشنگتن پس از اظهارات دونالد ترامپ به وخامت گراییده است.

کابل امریکا را به بی حرمتی به مردم افغانستان متهم کرده و خواستار وضاحت شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *