• انتشار: 24 دسامبر 2015
  • ساعت: 16:03
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5420
پرینت
رئیس جمهوری:

تلاش می کنیم همزمان چندین بخش زیربنایی را توسعه دهیم

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری روز گذشته در اقامتگاهش در شهر استانبول در نشست سرمایه گذاری افغانستان و ترکیه گفت که انکشاف زیربنایی کشورما چند جانبه است و تلاش داریم همزمان چندین بخش زیر بنایی را توسعه دهیم.

 

وی گفت که موقعیت جغرافیایی، ظرفیت قوای بشری جوان، آب، معادن و زراعت بزرگترین سرمایه های کشور ماست که نیاز به سرمایه گذاری و توجه بیشتر دارد.

آقای غنی گفت که افغانستان یک کشور زراعتی است اما در سال های گذشته بخاطر رشد این سکتور توجه صورت نگرفته بود، ما تلاش داریم تا این سکتور را تقویت ببخشیم.

رئیس جمهوری اضافه کرد که بیشتر از شصت در صد جمعیت افغانستان را جوانان تشکیل می دهند و جوانان می توانند قوه کار را برای کشور خود و سایر کشور های نیازمند فراهم سازند.

محمد اشرف غنی با اشاره به ایجاد سهولت ها برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در افغانستان، گفت که در زمینه آوردن اصلاحات به خاطر ایجاد فضای مصئون برای سرمایه گذاری در افغانستان، آماده هر گونه اقدامات هستیم.

وی گفت که تلاش می کنیم تا افغانستان را دوباره به نقطه اتصال منطقوی مبدل سازیم زیرا تزانزیت و ارایۀ خدمات، منابع بزرگ درآمد برای افغانستان شده می تواند.

رئیس جمهوری علاوه کرد که صادرات محصولات افغانستان پر منفعت می باشد بخاطریکه شماری از همسایه های ما بر محصولات افغانی تعرفه ندارند و کشور های اروپایی کمترین تعرفه را وضع کرده اند.

رئیس جمهوری در اخیر سخنانش ضمن اینکه سرمایه گذاران ترکی را به خاطر سرمایه گذاری بیشتر در افغانستان تشویق کرد، گفت که برای رفع نگرانی احتمالی خطر سرمایه گذاری، با بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی و سایر نهاد های بین المللی کار می کنیم تا برای سرمایه گذارای تضمین ایجاد شود و سرمایه در افغانستان مصئون باشد و سرمایه گذار نیز به خاطر آرام فعالیت نماید.

در این نشست وزیر اقتصاد ترکیه  و رئیس  شورای روابط اقتصاد خارجی آن کشور نیز صحبت کرده گفتند که افغانستان منابع عظیم دارد و ما می خواهیم این منابع را از نگاه اقتصادی گسترش دهیم.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *