• انتشار: 16 فوریه 2016
  • ساعت: 10:43
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7314
پرینت

تقویت صلح؛ بزرگترین هدف فعالیت های فرهنگی در بامیان

مسئولان کانتینر فرهنگی موسسه بین المللی روانی- اجتماعی (اپسو) در بامیان می گویند که این نهاد تلاش دارد تا با راه اندازی برنامه های فرهنگی و هنری، صلح و زندگی مسالمت آمیز در این ولایت را تقویت کند.

کانتینر فرهنگی اپسو در بامیان از معدود نهادهایی است که از سه سال بدینسو، برنامه های فرهنگی و هنری متعددی را در این ولایت راه اندازی کرده است. نمایشگاه های عکس، نقاشی، صنایع دستی، محافل مشاعره، قصه گویی، گفتمان های فرهنگی و کنسرت های موسیقی محلی از برنامه هایی اند که تا کنون از سوی این نهاد فرهنگی در بامیان برگزار شده اند.

هدف از راه اندازی این برنامه ها که توانسته اند زمینه مشارکت نزدیک به پنج هزار تن از باشندگان بامیان در فعالیت های فرهنگی و هنری را بصورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم کنند، تقویت صلح و زندگی مسالمت آمیز در این ولایت خوانده شده است.

سید عزیز الله فرهمند مسئول کانتینر فرهنگی اپسو در بامیان به خبرگزاری رها گفت که این نهاد از حدود سه سال به این طرف در همکاری با فرهنگیان و اقشار مختلف باشندگان این ولایت، پروژه ای را تحت عنوان تقویت صلح و ثبات از طریق راه اندازی برنامه های فرهنگی و هنری به پیش می برد.

آقای فرهمند افزود:”این پروژه از یک سو جلوه های زیبای فرهنگ و هنر غنی بامیان را به دیگران معرفی می کند و از سوی دیگر با مصروف کردن مردم به کارهای فرهنگی و هنری، باعث تقویت ذهنیت گرایش به صلح و دوری از خشونت در میان آنان می شود”.

استقبال فرهنگیان

کانتینر فرهنگی بامیان یکی از هشت کانتینر فرهنگی است که با هدف شکوفاسازی خلاقیت های هنری و تسهیل روابط فرهنگی، از سوی موسسه اپسو و با حمایت مالی وزارت خارجه آلمان در ولایات هرات، بدخشان، بلخ، ننگرهار، لغمان، جوزجان، کابل و بامیان ایجاد شده اند. فعالیت های این نهاد فرهنگی در بامیان با استقبال فعالان فرهنگی مواجه شده است.

امیر شریف از فرهنگیان بامیان به خبرگزاری رها گفت:” فعالیت های فرهنگی و هنری در نهادینه سازی صلح در اندیشه مردم نقش تاثیر گذاری دارند و تا زمانیکه صلح و زندگی مسالمت آمیز در اندیشه مردم یک جامعه نهادینه نشود، تامین صلح در آن جامعه نا ممکن خواهد بود”.

آقای شریف می گوید که پایه های اساسی صلح در اندیشه مردم و توده ها است و چنانچه آنان با ایده صلح زندگی کنند، هیچ فرد یا گروهی نمی تواند صلح و امنیت را مختل کند، اما اگر مردمی اعتقاد به صلح و زندگی مسالمت آمیز نداشته باشند، منازعات و برخورد های مسلحانه به آسانی در جامعه ای که در آن زندگی می کنند، بروز خواهند کرد.

رشد فعالیت های فرهنگی

مقام ها در اداره اطلاعات و فرهنگ بامیان نیز تایید کردند که فعالیت های کانتینر فرهنگی اپسو، در کنار برنامه هایی که از سوی سایر نهاد ها راه اندازی شده اند، در نهادینه سازی فرهنگ صلح دوستی و رونق فعالیت های فرهنگی در این ولایت، موثر واقع شده اند.

احمد حسین احمدپور آمر اطلاعات این اداره به خبرگزاری رها گفت:” کانتینر فرهنگی اپسو تا کنون اقدام به راه اندازی برنامه های فرهنگی در سطح چندین ولایت کرده است که این امر می تواند به تبادل فرهنگی و تقویت بیشتر زندگی مسالمت آمیز در میان تمامی اقوام ساکن در کشور کمک کند”.

از سوی دیگر عبدالعزیز نجفی مسئول کارگاه هنری گلستان قلم که توانسته است با همکاری کانتینر فرهنگی بامیان، آثار خطاطی اش را در چندین نمایشگاه در معرض دید مردم قرار دهد، برنامه های  این نهاد را در رونق فعالیت های فرهنگی و هنری در این ولایت موثر می خواند.

آقای نجفی می گوید:” کانتینر فرهنگی بامیان تنها نهادی است که فعالیت های فرهنگی گسترده ای را در سطح این ولایت راه اندازی کرده است. تا کنون هیچ موسسه ای در بامیان، اقدام به برگزاری برنامه های فرهنگی در این سطح نکرده است، برنامه های کانتینر فرهنگی سبب شد تا هنرمندان بامیانی بتوانند بایکدیگر آشنا شوند و از طریق تبادل افکار و داشته های خود به رشد یکدیگر کمک کنند”.

ولایت امن بامیان در یک و نیم دهه گذشته شاهد برگزاری رویداد های بزرگ فرهنگی بوده است. در چند سال گذشته، فعالان و نهادهای فرهنگی بامیان برای احیای فرهنگ بومی این ولایت، تلاش های زیادی کرده اند. جشنواره های راه ابریشم که از هفت سال به این سو در این ولایت برگزار می شود، نمونه ای از این تلاش ها است.

این فعالیت های فرهنگی در کنار آنکه سبب شده اند تا بامیان به عنوان “نخستین پایتخت فرهنگی سازمان سارک” و یکی از “شهرهای خلاق جهان” در بخش فرهنگ بومی و صنایع دستی انتخاب شود، توانسته اند صلح و زندگی مسالمت آمیز در این ولایت را نیز تقویت کنند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *