• انتشار: ۱ میزان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۹:۱۳
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 13553
پرینت

تفاهمنامه تولید ۵۰ مگاوات برق از گاز شهر شبرغان امضا شد

وزارت انرژی و آب طی قراردادی با شرکت خصوص “غضنفر گروپ” توافق نامه تولید ۵۰ مگاوات برق از گاز شهر شبرغان را به امضاء رساند.

این پروژه که موسوم به پروژه برق مستقل مزار شریف می باشد با سرمایه تقریبی ۷۵ میلیون دالر برای دست کم بیست سال انرژی تولید می کند.

دفتر مطبوعاتی وزارت انرژی و آب با ارسال خبرنامه ای به رها نوشت؛ پروژه مستقل تولید برق مزار نخستین پروژه تولید برق از منابع گازی کشور می باشد که توسط بخش خصوصی اجرا می گردد.

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور در مراسمی که به منظور امضای این تفاهمنامه برگزار شده بود گفت “وزارت انرژی و آب از سال گذشته تولید برق را از منابع داخلی کشور در الویت های کاری خود قرار داده است.”

آقای عثمانی گفت: “اولین گام در این راستا “تهیه پلان خودکفایی تولید انرژی از منابع داخلی” است که از سوی کابینه کشور تصویب شده و این پلان در هفته گذشته در برنامه تشویق سرمایه گذاران سکتور خصوصی برای سرمایه گذاری در سکتور انرژی افغانستان نیز ارایه شد که خشنودی و رضایت سرمایه گذاران داخلی و خارجی را نیز در پی داشت.”

وزیر انرژی و آّب افزود این وزارت سال گذشته قانون تنظیم خدمات انرژی را به کابینه و دو مجلس ملی ارایه کرد که تصویب آن بستر مناسبی برای سرمایه گذاری در این بخش ایجاد کرد.

آقای عثمانی در بخش دیگری از صحبت هایش از توافق روی طرح سرمایه گذاری و تثبیت قیمت ها برای انکشاف بند کجکی، تولید و فروش برق آن در کابینه صحبت نموده گفت تا دو هفته پیش رو توافقنامه اولیه با شرکت سرمایه گذار امضا می شود.

وزیر انرژی و آب پروژه مستقل تولید برق از گاز مزار را یک گام مهم در راستای تولید داخلی در کشور دانسته گفت: در مقایسه با تولید داخلی کنونی کشور، این پروژه ۳۴% تولید داخلی را احتوا می کند.

پروژه مستقل برق مزار می تواند برای ۱۵۰ تن زمینه کار را فراهم کند و برای حمایت از این سرمایه گذاری، ادارات مختلفی به شمول وزارت انرژی و آب، وزارت معدن، وزارت شهرسازی، ریاست برشنا و سایر ادارات دست به دست هم داده اند.

پروژه برق مستقل مزارشریف سالانه نزدیک به ۳۴۵ گیگا وات ساعت برق تولید خواهد کرد و انتشار می رود که این پروژه سالانه نیازمندی برق حدود ۱ میلیون تن به شمول مشترکان رهایشی، صنعتی و تجارتی را مرفوع سازد.

پروژه متذکره توسط شرکت غ”ضنفر گروپ” و با همکاری گروه بانک جهانی اجرا می شود و وزارت انرژی و آّب ناظر این پروژه خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *