• انتشار: 1 می 2017
  • ساعت: 17:30
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20497
پرینت

تغییر مسیر برق ۵۰۰ کیلوولت، با اجرای تیاتر در بامیان یادآوری شد

ده‌ها تن از اعضای جنبش روشنایی و باشندگان بامیان، همزمان با‌ اولین سال تغییر مسیر لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان موسوم به “توتاپ” از بامیان به‌سالنگ دست به‌راهپیمایی و اجرای تیاتر خیابانی زدند.

براساس گفته‌های معترضین یک سال قبل در همین روز، کابینه حکومت وحدت ملی برخلاف ماسترپلان از قبل تنظیم شده‌ی برق کشور و خلاف بررسی تخنیکی شرکت “فیشنر آلمانی”، تصمیم به‌تغییر مسیر لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان گرفت.

تظاهرات کنندگان از یازدهم ثور به‌عنوان خاطره تلخ یاد کردند و یادآور شدند که در این روز سند تبعیض سیستماتیک توسط حکومت وحدت ملی علیه قشر خاص به امضا رسید.

آنان با سردادن شعار “مسیر توتاپ بامیان است”، “شهدای روشنایی – راه‌تان ادامه دارد”؛ حکومت وحدت ملی، بامیان تابکی در تاریکی” و “انحراف توتاپ – تبعیض سیستماتیک” خواستار شدند که لین برق ۵۰۰ کیلوولت دوباره از مسیر اصلی آن –بامیان- عبور کند.

تظاهرات کنندگان تاکید کردند که حکومت به هر میزانی که تعلل کند و داعیه آنان را نپذیرد به همان میزان فاصله میان مردم و حکومت بیشتر شده و ریشه های این اعتراضات مستحکم تر خواهد شد که این مسئله کار را برای آینده‌ی حکومت سخت خواهد کرد.

در کنار این راهپیمایی، تظاهرات کنندگان با اجرای تیاتر خیابانی و ایفای نقش اعضای کابینه حکومت وحدت ملی، نحوه تغییر لین برق ترکمنستان از بامیان به‌سالنگ را به‌نمایش گذاشتند.

باشندگان بامیان در حالی همزمان با اولین سالگرد فیصله ۱۱ ثور سال گذشته دست به‌راهپیمایی می‌زنند که سال گذشته به‌دنبال این فیصله کابینه، بزرگترین جنبش مردمی تحت عنوان “جنبش روشنایی” در کشور شکل گرفت.

ده‌ها هزار هوادار این جنبش چندین بار در اعتراض به تغییر مسیر برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از بامیان-میدان وردگ به‌سالنگ در نقاط مختلف کشور و جهان دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند.

در دوم اسد سال گذشته، اما تروریستان منصوب به‌گروه داعش به‌تظاهرات مدنی هوادران این جنبش در چوک دهمزنگ کابل حمله کرد که در نتیجه حدود ۴۰۰ تن از هواداران این جنبش اعم از اساتید، دانشجویان و سرمایه‌های عظیم علمی کشور کشته و زخمی شدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *