• انتشار: ۱۹ دلو ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۵:۰۰
  • سرویس: ورزشی
  • کدخبر: 7006
پرینت
معاون برنامه های کمیته المپیک:

تعصب باعث جلوگیری از پیشرفت ورزش در کشور شده است/۱۰ فدراسیون در گروی یک ولایت است

یاسین محمدی، معاون برنامه های کمیته المپیک می گوید که تعصب، تبعیض و سمت گرایی باعث شده است که ورزش کشور طی ۱۴ سال گذشته آن طوری که باید پیشرفت می کرد؛ نکرده است.

 

آقای محمدی افزود، طی این مدت تمام ورزش در گرو یک ولایت بود و اکنون نیز ریاست های ۱۰ فدراسیون از یک ولایت است و استعدادهای سایر ولایت ها پنهان می مانند.

وی از فدراسیون های کشتی، کراش، فوتبال، کانگ فو و …. نام برد و افزود که ریاست های این ورزش ها همه از یک ولایت است و بیشترین امتیاز نیز به این ولایت داده می شود.

معاون برنامه های کمیته المپیک علاوه کرد که ورزش افغانستان در حال حاضر به اندازه ورزش ۴۰ سال پیش شده است که علت آن رهبری افراد غیر مسلکی است.

وی، ظاهر اغبر رئیس پیشین کمیته المپیک را از جمله افراد غیر مسلکی است که راس ورزش کشور بود و در پیوند به ۱۷ مورد اتهام دادستانی او را مورد پیگرد قرار داده است.

آقای محمدی از سوی دیگر نبود بودجه کافی برای ورزش را دیگر عامل پیشرفت نکردن بیان کرد و افزود که اولویت ها و تمرکز دولت بر مبارزه با تروریسم، صحت، سواد و … است و ورزش زیاد مد نظر دولت نیست.

به گفته وی به منظور پیشرفت ورزش در سال جاری مبلغ ۱۵ میلیون افغانی در اختیار کمیته المپیک گذاشته است تا در قسمت ارتقای ظرفیت و آموزش مصرف کنند.

اولین سمینار آموزشی بیسبال

فدراسیون بیسبال اولین سمینار آموزشی را برای علاقمندان این رشته امروز دوشنبه در کابل برگزار کرد.

در این سمینار، ده ها تن از ۱۶ ولایت شرکت کرده بودند تا معلومات کافی در مورد تاریخچه بیسبال، قواعد بازی، اندازه زمین و کشورهای علاقمند به بیسبال ارایه شود.

فدراسیون بیسبال در بهار سال ۱۳۹۴ افتتاح شد و اکنون اولین سمینار آموزشی اش را برگزار کرده است.

معاون برنامه های کمیته المپیک در این سمینار گفت که بعد از اموزش به زودی بازی های بین ولایتی برگزار خواهد شد بازیکن تیم ملی از بین این بازیکنان انتخاب می شوند.

اکنون ۲۸ تا ۳۶ رشته المپیکی در کشور فعال است ولی تنها رشته تکواندو با یک مدال روح الله نیکپا توانسته نام افغانستان در المپیک ثبت کند.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *