• انتشار: 27 سپتامبر 2018
  • ساعت: 01:42
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29471
پرینت
داکتر عبدالله درمجمع عمومی سازمان ملل

تعریف پذیرفته شده جهانی و رسمی از تروریزم وجود ندارد.

داکترعبدالله رییس اجراییه کشور چهارشنبه شب به نمایند‌گی از افغانستان در هفتادوسومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد.

محور سخنرانی داکتر عبدالله بر محورهای ذیل استوار بود

مبارزه با تروریزم

آقای عبدالله گفت که تا کنون تعریف پذیرفته شده جهانی و رسمی از تروریزم وجود ندارد.

او از تروریزم به عنوان یک پدیده شوم یادآوری کرد و گفت که این پدیده از سوی حکومت ها و بازیگران غیرحکومتی و جنایتکاران زیر نام دین، ایدیولوژی، پوشش اقتصادی یا روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او گفت این کار برای برهم زدن وضعیت موجود و نظم جهانی استوار بر دولت‌های ملی و رسیدن به اهداف رادیکال این گروه‌ها با استفاده از خشونت صورت می‌گیرد.

او افزود: «ما در حالی‌که قاطعانه علیه نسخه‌های جدید و خشن‌تر تروریزم زیر نام داعش در بخش‌هایی از افغانستان مصروف نبرد هستیم، تاهنوز نتوانسته‌ایم به منابعی چون اقتصاد جرمی و قاچاق موادمخدر و مشکل پناه‌گاه‌ها که در رشد و توسعه تروریزم نقش جدی دارند، پایان دهیم. اکنون تلاش داریم که جلو استفادۀ برخی کشورها از دهشت‌افگنی به عنوان ابزار سیاسی برای تحقق اهداف خاص را بگیریم.»

برنامه عمل افغانستان و پاکستان
آقای عبدالله گفت که کابل چشم به راه تطبیق پلان عمل میان افغانستان و پاکستان است.

او گفت: «ما از دولت‌های همسایه خود به ویژه پاکستان‌ خواسته‌ایم تا ما را در هدف قراردادن و نابودسازی پناه‌گاهای دهشت‌افکنان همکاری نمایند. ما چشم به راه تطبیق به موقع و موثر برنامۀ عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی هستیم که در این اواخر روی آن توافق صورت گرفته است.»

به گفتۀ او، تمام بازیگران باید روی این توافق کنند که با گروه‌های هراس‌افگن برخورد یک‌سان داشته باشند، مراکز فعالیت و پناه‌گاه‌های آنان را مسدود کنند و متخلفان را محاکمه یا به کشور اصلی برگردانند.

آقای عبدالله گفت: «افغانستان خواهان تطبیق متوازن تمام چهار اصل استراتیژی جهانی مبارزه با دهشت‌افگنی سازمان ملل است و تخلف از تطبیق این اصول باید به صورت جدی مورد پیگیرد قرار گیرد.»

تلاش های صلح
آقای عبدالله گفت که حکومت افغانستان در یک سال اخیر گام‌های موثر و بی‌سابقه‌ای را برای صلح و آشتی با طالبان برداشته است تا بخشی از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستانی‌ها باشند و از این طریق به توافق جامع سیاسی از راه گفتگو و آشتی دست یابیم.
وی گفت: «در مواقع مختلف ما تعهد خود را برای مذاکرات غیرمشروط بین‌الافغانی و اعادۀ تمام حقوق و امتیازات به آنانی‌که خشونت را کنار می‌گذارند، اعلام کردیم. ما حتی امسال آتش بس یک‌جانبه‌‌یی را اعلام نمودیم که برای سه روز از سوی طالبان نیز پذیرفته شد و به مردم افغانستان فرصت این را فراهم ساخت تا بدانند که صلح چیست و چه امتیازاتی دارد.»

او گفت که حکومت افغانستان به تلاش‌هایش برای دست یافتن به صلح ادامه خواهد داد.

آقای عبدالله در بخشی از سخنرانی‌اش نیروهای افغان را قهرمانان افغانستان خواند و گفت که به شجاعت و سربلندی آنان افتخار می‌کند.

انتخابات

رییس اجراییه کشور در این نشست گفت که افغانستان دو آزمون مهم را در پیش‌رو دارد: انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست جمهوری.

او گفت که شخص خودش و رییس جمهور اشرف غنی به مشروعیت سیاسی که از اراده مردم برمی‌خیزد باور دارند.

آقای عبدالله گفت: «ما چشم‌ به راه برگزاری نشست ژنو که در سطح وزرا درباره افغانستان در ماه نوامبر برگزار می‌شود، هستیم. این نشست فرصت مناسبی فراهم می‌سازد تا کار و مسیر خود را با کمک‌کنندگان برای افغانستان مورد ارزیابی قراردهیم.»

کمک‌های انسانی

رییس اجراییه کشور گفت که افغانستان در بخش کمک‌های انسانی با چالش‌هایی گوناگون مانند خشک‌سالی، مشکل جابجایی مهاجران، بی‌جاشدگان داخلی بر اثر تغییرات اقلیمی، حوادث طبیعی، کمبود موادغذایی و تهدیدهایی امنیتی دست و پنجه نرم می‌کند.

به گفتۀ او، حکومت از تلاش‌هایی که نقش سازمان ملل را از طریق ابتکارات دبیرکل سازمان ملل تقویت می‌کند پشتیبانی می کند.

او گفت: «از ایجاد دفتر سیاسی و امور صلح و همچنان تشکیل دفتر مبارزه با تروریزم در چوکات سازمان ملل استقبال می‌کنیم و این را گامی در مسیر درست می‌دانیم. چشم به راه تطبیق قطعنامه‌ای هستیم که ساختار برنامه‌های توسعه‌ای سازمان ملل را از نو سامان می‌بخشد و به این باوریم که این اقدام دست‌آوردهای ما را در افغانستان توسعه می‌بخشد و گسترده‌تر می‌سازد.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *