• انتشار: ۱۵ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۵۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 23339
پرینت
مک مستر:

تصمیم ترامپ بستگی به نقش بازیگران منطقه بخصوص پاکستان دارد

مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که دونالد ترامپ تصمیم های زیادی برای افغانستان گرفته، اما این تصمیم ها بستگی به نقش بازیگران منطقه بخصوص پاکستان دارد.

جنرال «هربرت ریموند مک مستر» مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در گفتگو با یک رادیوی آمریکایی از استراتژی ترامپ برای پیروزی جنگ افغانستان دفاع کرد.

دونالد ترامپ تاکنون استراتژی مشخصی برای افغانستان اعلام نکرده است، اما مک مستر می گوید که ترامپ تصمیم های نظامی زیادی برای افغانستان گرفته است.

مک مستر گفت: “نیاز نیست که آقای ترامپ تمامی تصمیم هایش در این خصوص را با تلگراف به همه برساند. شما آنها را به صورت جداگانه شنیده اید. تنها تلاشی که داریم اینست تا تمامی این تصمیم ها را در کنار یکدیگر قرار دهیم و یک استراتژی معنا داری برای منطقه بوجود آوریم.”

در همین حال وی افزود که “کاخ سفید می خواهد تغییری در رفتار گروه های ذینفع در منطقه بخصوص پاکستان بوجود بیاید. پاکستان با وجود اینکه قربانیان زیادی برای مبارزه علیه طالبان داده، اما بسیار انتخابی و سلیقه ای در این زمینه کار کرده است.”

مک مستر گفت: “مهم پاکستان است که می خواهیم تغییری در رفتار این کشور بخصوص در کاهش حمایت از گروه های شورشی ببینیم. همانطور که می دانید پارادوکس عجیبی وجود دارد، پاکستان خود قربانیان زیادی در این راستا داده است. آنها (پاکستان) بسیار سخت علیه این گروه ها جنگیده اند، اما بسیار سلیقه ای و انتخابی این کار را کرده اند.”

مشاور امنیت ملی ترامپ افزود که دولت آمریکا به وضوح گفته است که دیگر حمایت از طالبان و گروه های وابسته به آن را تحمل نمی کند.

وی گفت: “رئیس جمهور نیز به وضوح گفته است که باید تغییری در رفتار بازیگران منطقه ببینیم؛ آنهایی که به طالبان پناهگاه می دهند و از آنها حمایت می کنند.”

آقای مک مستر در همین حال از عملکرد نیروهای امنیتی افغانستان تمجید کرد و گفت که آنها موفقیت های فوق العاده ای داشته اند.

وی علاوه کرد: “از این پس قرار نیست راجع به تاکتیک جنگ صحبت کنیم. پیش از این، همه چیز از پیش اعلام می شد، از شمار سربازان گرفته تا دیگر تاکتیک های نظامی با تمام جزئیات پیش پیش به دشمن اعلام می گردید. اما آقای ترامپ معتقد است که این شیوه جنگ نیست. اصلا این شیوه جنگ نبوده است. این اختراع سال های اخیر است.”

او در پایان همچنین گفت که رئیس جمهوری آمریکا اطمینان کامل به جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان دارد.

لازم به ذکر است که پیش تر گزارش هایی مطرح شده بود مبنی بر اینکه دونالد ترامپ در جریان یک جلسه در تاریخ ۱۹ جولای از جنرال جوزف دانفورد رئیس ارتش و جیمز ماتیس رئیس پنتاگون خواسته تا گزینه اخراج جنرال جان نیکلسون را در نظر بگیرند زیرا نیکلسون نتوانسته پیروزی در جنگ بیاورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *